Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

V dole Paskov na Frýdecko-Místecku končí těžba. Horníci tam vyfárají naposledy. Co dalšího se děje v Česku právě teď?

Konec Paskova

Naposledy dolů a zase na povrch – dlouhodobě ztrátový černouhelný důl Paskov s platností od prvního dubna oficiálně ukončuje svůj provoz. Společnost OKD, která jej vlastní, je od minulého května v úpadku a k uzavření Paskova přistoupila coby k jednomu z úsporných opatření. K poslednímu březnovému dni tak důl opustí 1030 zaměstnanců, tři stovky dalších budou nadále pracovat na ukončení jeho činnosti. 183 lidí pak využilo nabídku OKD přesunout se do jiných dolů na Karvinsku. V celém OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje okolo 11 000 lidí, kmenových zaměstnanců je přes 9 000. Do potíží firmu přivedly klesající ceny uhlí a dluhy.

Prouza opouští Úřad vlády

Ještě nedávno se spekulovalo o tom, že by se mohl stávající státní tajemník pro evropské záležitosti za ČSSD Tomáš Prouza stát ministrem průmyslu a obchodu, dnes odchází ze svého postu do soukromé sféry, jak oznámil už zkraje března. V minulosti působil taky jako vládní koordinátor pro digitální agendu nebo řídil český tým pro brexit, kde jej zastoupí podle informací Lidových novin ekonomka Soňa Machová. Na Úřadu vlády pak jeho místo zaujme současný ředitel odboru koordinace evropských politik Jan Král.

Rozpočet na vědu a inovace

Vládní rada pro výzkum v průběhu pátku začne projednávat rozpočet pro vědu a inovace na rok 2018, vicepremiér pro danou oblast Pavel Bělobrádek by podle očekávání měl prosazovat navýšení, což se mu podařilo už před rokem. Nárůst o dvě miliardy, který požadují vědci, ale vidí předseda KDU-ČSL nereálně. V loňském roce bylo pro období 2017 na podporu vědy a inovací schváleno 32,8 miliardy korun, což je zatím nejvíc v historii. Navýšení zahrnovalo i miliardovou podporu z evropských fondů, která se ale od roku 2020 bude snižovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744