Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Vláda se bude zabývat migrací i rozpočtem. Soud bude rozhodovat o případné podjatosti soudkyně v procesu s expremiérem Petrem Nečasem a jeho manželkou Janou. A co dalšího se vyplatí dnes sledovat?

Vláda bude řešit rozpočet i migraci

Kabinet bude mimo jiné projednávat návrh zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, zprávu o situaci k migraci, či návrh vládního nařízení o investičních fondech a technikách k jejich obhospodařování. Vláda bude rovněž řešit návrh nařízení o stanovení vyměřovacího základu u těch, za které platí zdravotní pojištění stát.

Soud rozhodne o podjatosti soudkyně v procesu s expremiérem

Soud bude v neveřejném zasedání rozhodovat o stížnosti státního zástupce proti tomu, že se soudkyně v kauze tzv. trafik pro poslance označila za nepodjatou. V kauze čelí obžalobě bývalý premiér Petr Nečas, jeho manželka Jana a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Sobotka chce snížit počty dlouhodobě nezaměstnaných

Na odpoledne je naplánovaná plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody, které se zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka s dalšími členy vlády. Hlavními tématy bude strategie snižování počtu dlouhodobě nezaměstnaných, čerpání peněz z evropských fondů či platy zaměstnanců ve veřejných službách.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1