Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci budou hlasovat o zvýšení důchodů nebo o zvýhodnění rodin s dětmi a uchazeči o studium na středních školách si poprvé vyzkouší jednotné přijímačky. Jaké další zprávy z domova byste dnes neměli přehlédnout? 

Poslanci rozhodnou o zvýšení penzí a zvýhodnění rodin s více dětmi

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o zvýšení důchodů, které by se mohlo stát součástí novely o ohraničení důchodového věku na 65 let, nebo o různém zvýhodnění rodin s dětmi. Například rodiny s vícerčaty by místo nynějších 220 tisíc čerpaly 330 tisíc korun a daňová sleva na první dítě by vzrostla o 150 korun měsíčně. Na příspěvek by dosáhly rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima místo nynějšího 2,4 násobku. Kromě toho mají poslanci schválit novelu o kybernetické bezpečnosti a jednat budou také o ústavní novele zákona o bezpečnosti, která by v případě nutnosti umožnila majitelům legálně držených zbraní zasáhnout na obranu ČR.

Čtyři maturitní obory si poprvé vyzkoušejí jednotné přijímačky

Po dvou letech testování se dnes poprvé uskuteční jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Výjimku mají umělecké školy, kde se v lednu dělaly talentové zkoušky. První plošné přijímačky dnes slavnostně zahájí ministryně školství Kateřina Valachová. Uchazeči o studium budou psát testy z matematiky a češtiny, které připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Dnes se koná první termín přijímaček pro čtyřleté obory, druhý bude ve středu 19. dubna. Na víceletých gymnáziích se pak budou zkoušky konat 18. a 20. dubna. Uchazeči o studium mohou dělat přijímačky na dvou školách, největšímu zájmu se však těší hlavně gymnázia.

Zeman a Sobotka se sejdou s předsedkyní vietnamského parlamentu

Předsedkyně vietnamského parlamentu Nguyen Thi Kim Ngan se dnes setká s prezidentem Milošem Zemanem, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou komor parlamentu Janem Hamáčkem a Milanem Štěchem. Hlavním tématem vztahů obou zemí je především migrace Vietnamců do České republiky a jejich integrace. Podle Česko-vietnamské společnosti se tuzemské firmy dlouhodobě potýkají s obtížemi při vyřizování pracovních povolení pro zaměstnance z Vietnamu a upozorňuje také na působení vietnamské vízové mafie. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744