Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Bohumír Ďuričko, který zastřelil Václava Kočku mladšího, žádá o propuštění. Odsouzený vrah činu údajně lituje a slíbil, že se polepší. Kardinál Dominik Duka bude sloužit velikonoční mši. Naposled také zazní zvony, které symbolicky odlétají do Říma. A jakým dalším zprávám byste dnes měli věnovat pozornost?

Vrah Ďuričko žádá o propuštění

Okresní soud v Karviné bude znovu jednat o propuštění Bohumíra Ďurička z vězení. Za vraždu Václava Kočky mladšího v roce 2008 si hoteliér odpykává trest 12,5 roku. Událost se stala v roce 2008 v pražské restauraci Monarch po křtu knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se dostali do roztržky, při níž Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl zbraň a třikrát na svého protivníka z bezprostřední vzdálenosti vystřelil. O propuštění požádal po uplynutí dvou třetin trestu. Tvrdí, že činu lituje. Slíbil také, že by se na svobodě zdržel pití alkoholu a že nebude vlastnit zbraň.

Kardinál požehná oleje, dětem začínají prázdniny

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka bude sloužit tradiční dopolední mši, která se slaví na Zelený čtvrtek. Missa chrismatis se slouží pouze v katedrálách a žehnají se při ní oleje, které se používají po celý rok při udílení svátostí. Dnes také naposledy zazní kostelní zvony, pak umlknou až do Bílé soboty, protože symbolicky odlétají do Říma. Místo zvonů se ozývají klapačky a řehtačky. Dětem dnes začínají velikonoční prázdniny.

Soud znovu projedná případ zamilované účetní

Před vrchním soudem v Olomouci stane Dana Niederlová, která podle obžaloby vyvedla z firmy na Brněnsku přes 110 milionů korun. Peníze posílala muži, se kterým se znala jen přes internet, sliboval jí šťastný život a manželství. Peníze zmizely na zahraničních účtech, totožnost muže není známá. Je možné, že šlo o organizovanou skupinu. Krajský soud potrestal ženu devíti lety vězení, proti rozsudku se odvolala. Kromě nepodmíněného trestu brněnský soud Niederlové loni v první polovině prosince uložil i desetiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích a žena firmě také musí uhradit škodu přes 101 milionů korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744