Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Senát bude hlasovat o otcovské dovolené a soud rozhodne o odvoláních v dotační kauze na severu Čech. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout? 

Soud rozhodne v kauze ovlivňování evropských dotací na severu Čech

Pražský vrchní soud rozhodne o odvoláních v dotační kauze Regionálního operačního programu severozápad (ROP), ve které byl ředitel tohoto úřadu Petr Kušnierz nepravomocně odsouzen k sedmi rokům vězení. Případ by se tak vrátil k novému soudnímu projednání nebo k policejnímu vyšetřování. Kušnierz totiž začal spolupracovat s policií, což vedlo k loňské razii, při které bylo obviněno 24 lidí včetně bývalé hejtmanky Jany Vaňhové.

Senát bude hlasovat o otcovském volnu a výjimkách z registru smluv

Nárok na placenou týdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte chce zavést novela o nemocenském pojištění. Návrh však nemá podporu pravice ani Hospodářské komory. Kromě toho senát rozhodne o tom, zda omezí výjimky ze zveřejňování smluv v jejich registru. Výjimky ze zveřejňování smluv pro všechny státní a městské podniky, pokud mají průmyslovou a obchodní povahu, totiž schválila Poslanecká sněmovna. Podle kritiků by ale v takovém případě nebyly zveřejňovány asi dvě pětiny smluv. Důležité jednání dnes čeká také vládu, která posoudí dva návrhy na zdanění korunových dluhopisů – jeden by dopadl i na Andreje Babiše, který v minulosti nakoupil za 1,5 miliardy korun korunové obligace skupiny Agrofert, kterou tehdy vlastnil.

Sníh a náledí komplikuje dopravu

Na řadě míst České republiky si řidiči musí dávat na silnicích pozor. Důvodem je sníh a náledí. Například v Jeseníkách v noci napadlo až 30 centimetrů sněhu a silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Podobně jsou na tom také obyvatelé horských oblastí na Vsetínsku, kde napadlo až 15 centimetrů sněhu. V Moravskoslezském kraji hrozí kvůli silnému větru tvorba sněhových jazyků. Na Ždársku nebo na Liberecku si řidiči musí dávat pozor na náledí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744