3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér Sobotka včera přijal návrh na nového ministra financí Ivana Pilného. Ten by se mohl už dnes setkat s prezidentem Zemanem, který se vrátil z Číny. Rada ČEZ by opět měla projednat prodej elektrárny Počerady finančníkovi Pavlu Tykačovi. A co dalšího se dnes bude dít?

Nový kandidát na ministra se pravděpodobně setká s prezidentem

Poslanec Ivan Pilný je připravený se sejít s prezidentem Zemanem. Pilného navrhnul na post ministra financí Andrej Babiš, kterého chtěl odvolat premiér Sobotka. Po řadě tahanic Babiš souhlasil, že odstoupí, pokud Sobotka na jeho místo vybere kandidáta, kterého mu doporučí hnutí ANO. Premiér včera oznámil, že s navrženým novým ministrem souhlasí. Nyní jej ještě musí v čele rezortu potvrdil prezident. Ten se v noci vrátil z oficiální návštěvy Číny a předpokládá se, že už dnes by svým rozhodnutím mohl vládní krizi oficiálně ukončit.

Rada ČEZ bude opět jednat o prodeji Počerad

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se na dnešním jednání vrátí k možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Podle dřívějších informací plánovaný prodej už podpořilo představenstvo ČEZ. Dozorčí rada ČEZ se ale na konci dubna rozhodla rozhodnutí o prodeji elektrárny odložit a vyžádat si od vedení ČEZ k záměru další materiály. Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun platí za dohodnutých podmínek jen do konce dubna. Ve středu sdělila, že nabídku prodloužila tak, aby ji dnes mohla dozorčí rada projednat.

Česko čeká hokejové čtvrtfinále s Ruskem

Čtvrtfinálový zápas s Ruskem dnes rozhodne o tom, zda čeští hokejisté zůstanou ve hře o první medaili z mistrovství světa od bronzu z roku 2012. V Paříži tým Josefa Jandače nastoupí proti nejproduktivnějšímu celku turnaje s pozměněnými útoky. Teprve před utkáním trenéři oznámí, zda bude chytat Pavel Francouz, nebo Petr Mrázek. Sborná se dosavadními výkony pasovala do role favorita. V základní skupině prohrála až poslední zápas (s USA 3:5) a vedle střelecké potence ji zdobí více než padesátiprocentní úspěšnost přesilových her.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.