Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové. Odeslal ji na Hrad s doporučením na jejího nástupce. Podle nejnovějšího volebního modelu CVVM vládní krize hnutí ANO neuškodila. Pravicové strany posílily. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Sobotka přijal rezignaci Valachové, na její místo doporučil Štecha

Premiér Bohuslav Sobotka dnes přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové. Návrh na její odvolání odeslal na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha. Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Krize Babišovi neuškodila, pravice podle průzkumu posiluje

Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu vyhrálo hnutí ANO. Vyplývá to z volebního modelu společnosti CVVM. Druhá ČSSD by získala 14 procent, třetí by byla s 13 procenty pravicová ODS. Model CVVM tak ukazuje, že vládní krize Babišovu hnutí neuškodila. Proti dubnu si pohoršila jen o půl procentního bodu, což může být způsobeno statistickou odchylkou. ANO si dále drží výrazný náskok na druhé sociální demokraty. Ti by si pohoršili o dva procentní body. Z dubnových 16 procent spadla ČSSD na květnových 14. Krize přihrála voliče pravici. Polepšila si ODS, která by nyní získala 13 procent hlasů, dvakrát více než v předchozím měsíci.

Česko o víkendu zažije tropy

Ačkoli je teprve konec května, Česko čekají tropické teploty. V neděli se rtuť na teploměrech může letos poprvé vyšplhat nad 30 °C. Velké rozdíly ale budou mezi dnem a nocí. Noční teploty spadnou k 10 °C. Zatímco v pátek jsme se ještě museli smířit s „pouhými“ 24 °C, během víkendu nastanou ideální podmínky pro milovníky horka. Sobota přinese 27 °C, v neděli se mohou teploty místy přehoupnout i přes tropickou třicítku. Může za to jihozápadní proudění vzduchu. Oba dva víkendové dny mají být navíc jasné až polojasné. Foukat bude mírný vítr o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1