Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Češi začali nahlašovat kuřáky v hospodách. První oznámení evidovala police hned v úvodních minutách účinnosti nového zákona. Prezident Miloš Zeman podle webu Demagog.cz při návštěvě Jihomoravského kraje lhal. Zemřel světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek. Co důležitého se v Česku dnes děje?

Češi udávají kuřáky v hospodách

Více práce má po začátku účinnosti protikuřáckého zákona policie. Lidé kuřáky nahlašovali hned po půlnoci na 31. května, kdy nařízení vstoupilo v platnost. Pražští strážníci také zaznamenali za poslední dvě noci zhruba dvojnásobný počet oznámení rušení nočního klidu. Zda to souvisí se začátkem platnosti protikuřáckého zákona, není jasné. Speciální akci na kontrolu dodržování zákona městská policie nedělala a nechystá se k ní, vše řeší v rámci běžné hlídkové činnosti. Praha udělala kampaň upozorňující na zákaz a rozdávala v ulicích kapesní popelníky.

Zeman během návštěvy kraje lhal

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Jihomoravského kraje několikrát lhal. Vyplývá to ze zjištění webu Demagog.cz, který výroky hlavy státu ověřil. Stránka uvedla, že si prezident při vybraných setkáních s místními občany vymýšlel skoro stejně často, jako říkal pravdu. Demagog.cz vybral z návštěvy prezidenta na Jižní Moravě setkání s občany v Ivančičích, Kozojídkách a Kuřimi.

Zemřel dirigent Jiří Bělohlávek

Ve středu večer zemřel významný český dirigent Jiří Bělohlávek. Dlouhodobě působil jako šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie, dříve vedl proslulý londýnský Symfonický orchestr BBC. Osobnosti z Česka i ze světa označili Bělohlávkovo úmrtí za výraznou ztrátu. Připomínají také jeho zásluhy na propagaci české hudby v zahraničí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1