Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Hrad měl podle důvěryhodných zdrojů tlačit na policisty, aby opět otevřeli případ Kajínek, firma Agrofert obvinila bývalého senátora z vloupání do areálu firmy. Co dalšího se v Čechách děje právě teď?

Hrad před lety tlačil na policisty, aby otevřeli případ Kajínek

Kancléř Vratislav Mynář a zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš měli tlačit na policisty, aby znovu otevřeli případ Jiřího Kajínka, uvedlo v pátek rádio Radiožurnál s odvoláním na nejmenované zdroje. Hrad chtěl údajně rozvířit kolem případu pochybnosti tak, aby prezident Miloš Zeman měl připravenou půdu pro udělení milosti během prezidentské kampaně. Případ měl údajně otevřít policejní tým Tempus, který má na starosti staré neobjasněné případy.

Agrofert obvinil bývalého senátora, že se vloupal do areálu firmy

Společnost Agrofert, kterou do svěřeneckého fondu vložil bývalý vicepremiér Andrej Babiš, dnes obvinila bývalého lidoveckého senátora Jiřího Stodůlku, že vnikl do jednoho z jejích závodů a fotografoval areál. Stodůlka měl po zadržení uvést, že konal na pokyn náměstka ministra zemědělství Jiřího Jirsy z KDU-ČSL. Jirsa obvinění odmítl. „Pan náměstek Jirsa jednoznačně popírá, že by kohokoliv úkoloval či naváděl k jakémukoliv nelegálnímu jednání,“ vzkázal Jirsa.

Krejčířova vila za Prahou zůstává v exekuci, manželka u soudu ostrouhala

Luxusní vila Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy dál náleží do exekuce, do níž se uprchlý zločinec dostal kvůli dluhům. Přestože je stavba napsaná na Krejčířovu manželku Kateřinu, která se jej snažila z exekuce vyloučit, její dovolání proti pravomocnému verdiktu Nejvyšší soud odmítl. Krejčířová tvrdila, že vilu sama koupila za 23 milionů korun, které dostala od Krejčířova otce. Soudy tomu však neuvěřily, nemovitost považovaly za společné jmění manželů, na které se exekuce vztahuje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1