3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Bohuslav Sobotka se údajně chystá opustit vedení sociální demokracie. Situaci ale nechce komentovat, jasněji by mohlo být po zítřejším grémiu strany. Evropská unie rozhodla o tom, že zahájí řízení proti Česku a dalším zemím. Ty se provinily tím, že nerespektovaly stanovené uprchlické kvóty. A co dalšího se dnes doma dělo?

Sobotka opustí vedení sociální demokracie

Bohuslav Sobotka se podle informací INFO.CZ vzdá funkce předsedy ČSSD a zůstane do voleb mimo důležité stranické posty. Předvolebním lídrem sociálních demokratů by se měl stát jejich stávající místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stranu povede po odstoupení Sobotky její statutární místopředseda Milan Chovanec a samotný premiér zůstane pouze lídrem ČSSD na kandidátce v Jihomoravském kraji a dál povede vládu. Sobotka nechce situaci komentovat, projednávat se bude prý na středečním grémiu strany. Celý manévr je hektickou reakcí na setrvale klesající podporu sociální demokracie v předvolebních průzkumech. Strana osciluje mezi deseti až patnácti procenty, podle některých šetření sociální demokraté dokonce zaostávají nejen za hnutím ANO, ale dokonce už také za komunisty a ODS.

EU bude jednat o sankcích pro Česko za nerespektování kvót

Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s Českou republikou, Maďarskem a Polskem. Důvodem je fakt, že tyto země vůbec nebo jen v minimální míře přistoupily na přijímání uprchlíků na základě kvót. Konkrétně Česko přijalo jen 12 běženců namísto plánovaných zhruba 2 800. Vládní politici za ČSSD opakovaně deklarovali svůj odpor vůči kvótám a trvají na tom, že už se na nich Česko nebude podílet i za cenu postihů. Za nerespektování kvót, na kterých se osmadvacítka shodla, Česko teď čeká řízení, které po několika etapách může skončit před soudem a následně pokutou. Podle expertních odhadů to může být až čtvrt miliardy eur.

Soud donutil Hrad zveřejnit platy zaměstnanců. Ovčáček dostával 60 tisíc měsíčně

Tři roky a soudní řízení. Přesně tolik času a úsilí obětovala Kancelář prezidenta republiky tomu, aby se veřejnost nedozvěděla, jaký plat její zaměstnanci pobírají. Soud ale rozhodl, že informace poskytnuty být musí. Třeba Vratislav Mynář si v průměru měsíčně přijde na 120 tisíc korun. Společně s odměnami odchází na konci roku s částkou kolem dvou milionů korun. Zato prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dostává měsíčně okolo 60 tisíc. Stejný plat měl bývalý protokolář Jindřich Forejt.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.