Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Bohuslav Sobotka se údajně chystá opustit vedení sociální demokracie. Situaci ale nechce komentovat, jasněji by mohlo být po zítřejším grémiu strany. Evropská unie rozhodla o tom, že zahájí řízení proti Česku a dalším zemím. Ty se provinily tím, že nerespektovaly stanovené uprchlické kvóty. A co dalšího se dnes doma dělo?

Sobotka opustí vedení sociální demokracie

Bohuslav Sobotka se podle informací INFO.CZ vzdá funkce předsedy ČSSD a zůstane do voleb mimo důležité stranické posty. Předvolebním lídrem sociálních demokratů by se měl stát jejich stávající místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stranu povede po odstoupení Sobotky její statutární místopředseda Milan Chovanec a samotný premiér zůstane pouze lídrem ČSSD na kandidátce v Jihomoravském kraji a dál povede vládu. Sobotka nechce situaci komentovat, projednávat se bude prý na středečním grémiu strany. Celý manévr je hektickou reakcí na setrvale klesající podporu sociální demokracie v předvolebních průzkumech. Strana osciluje mezi deseti až patnácti procenty, podle některých šetření sociální demokraté dokonce zaostávají nejen za hnutím ANO, ale dokonce už také za komunisty a ODS.

EU bude jednat o sankcích pro Česko za nerespektování kvót

Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s Českou republikou, Maďarskem a Polskem. Důvodem je fakt, že tyto země vůbec nebo jen v minimální míře přistoupily na přijímání uprchlíků na základě kvót. Konkrétně Česko přijalo jen 12 běženců namísto plánovaných zhruba 2 800. Vládní politici za ČSSD opakovaně deklarovali svůj odpor vůči kvótám a trvají na tom, že už se na nich Česko nebude podílet i za cenu postihů. Za nerespektování kvót, na kterých se osmadvacítka shodla, Česko teď čeká řízení, které po několika etapách může skončit před soudem a následně pokutou. Podle expertních odhadů to může být až čtvrt miliardy eur.

Soud donutil Hrad zveřejnit platy zaměstnanců. Ovčáček dostával 60 tisíc měsíčně

Tři roky a soudní řízení. Přesně tolik času a úsilí obětovala Kancelář prezidenta republiky tomu, aby se veřejnost nedozvěděla, jaký plat její zaměstnanci pobírají. Soud ale rozhodl, že informace poskytnuty být musí. Třeba Vratislav Mynář si v průměru měsíčně přijde na 120 tisíc korun. Společně s odměnami odchází na konci roku s částkou kolem dvou milionů korun. Zato prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dostává měsíčně okolo 60 tisíc. Stejný plat měl bývalý protokolář Jindřich Forejt.