Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

špičky ČSSD řeší, jak zastavit propad preferencí a zda kvůli tomu změnit své vedení. Spekuluje se o konci předsedy strany Bohuslava Sobotky. A Česko podá k evropskému soudnímu dvoru žalobu proti směrnici o zbraních. Podle ministra vnitra Chovance je totiž předpis diskriminační. Co dalšího se dnes v Česku dělo?

Sobotka pravděpodobně odstoupí z vedení ČSSD, Zeman to vítá

Ještě dnes by se mělo rozhodnout o tom, kdo povede sociální demokraty do podzimních voleb. Spekuluje se, že Bohuslav Sobotka opustí post předsedy strany a zůstane premiérem. Podle scénáře, který má INFO.CZ potvrzený od několika nezávislých zdrojů, stranu povede statutární místopředseda Milan Chovanec a volebním lídrem se stane ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Toto rozdělení funkcí pochválil i prezident Miloš Zeman, který dle svých slov odchod Sobotky považuje za rozumný.

Česko podá žalobu kvůli unijní směrnici o zbraních

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec na twitteru informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Česko bude požadovat zneplatnění směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace. Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní.

Čuba odpovídá kritikům, chce se vzdát svého platu

Zlínský senátor František Čuba se vzdá svého platu a náhrad, politickou funkci si ale ponechá. Reaguje tak na kritiku kvůli své 9měsíční absenci. Dopis s řešením dnes předsedovi Senátu Milanu Štěchovi předal Čubův stranický šéf Jan Veleba. Senát podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) nemůže senátorovi Františku Čubovi zastavit výplatu, i když o to senátor kvůli své dlouhodobé absenci ze zdravotních důvodů sám požádal. Právně to není možné, řekl dnes Štěch novinářům.