3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

špičky ČSSD řeší, jak zastavit propad preferencí a zda kvůli tomu změnit své vedení. Spekuluje se o konci předsedy strany Bohuslava Sobotky. A Česko podá k evropskému soudnímu dvoru žalobu proti směrnici o zbraních. Podle ministra vnitra Chovance je totiž předpis diskriminační. Co dalšího se dnes v Česku dělo?

Sobotka pravděpodobně odstoupí z vedení ČSSD, Zeman to vítá

Ještě dnes by se mělo rozhodnout o tom, kdo povede sociální demokraty do podzimních voleb. Spekuluje se, že Bohuslav Sobotka opustí post předsedy strany a zůstane premiérem. Podle scénáře, který má INFO.CZ potvrzený od několika nezávislých zdrojů, stranu povede statutární místopředseda Milan Chovanec a volebním lídrem se stane ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Toto rozdělení funkcí pochválil i prezident Miloš Zeman, který dle svých slov odchod Sobotky považuje za rozumný.

Česko podá žalobu kvůli unijní směrnici o zbraních

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec na twitteru informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Česko bude požadovat zneplatnění směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace. Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní.

Čuba odpovídá kritikům, chce se vzdát svého platu

Zlínský senátor František Čuba se vzdá svého platu a náhrad, politickou funkci si ale ponechá. Reaguje tak na kritiku kvůli své 9měsíční absenci. Dopis s řešením dnes předsedovi Senátu Milanu Štěchovi předal Čubův stranický šéf Jan Veleba. Senát podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) nemůže senátorovi Františku Čubovi zastavit výplatu, i když o to senátor kvůli své dlouhodobé absenci ze zdravotních důvodů sám požádal. Právně to není možné, řekl dnes Štěch novinářům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.