3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Poté, co z čela strany odešel Bohuslav Sobotka, došlo na další střídání ve vedení ČSSD. Funkci volebního manažera dal ráno k dispozici Jan Birke, kterého dočasně nahradí Milan Chovanec. Jaké další zprávy z Česka by vám dnes neměly uniknout?

Po odstoupení Sobotky došlo i na střídání volebního manažera

Volební manažer sociálních demokratů Jan Birke oznámil, že dává svou funkci k dispozici. Své rozhodnutí označil za logický postup vzhledem k tomu, že v čele strany skončil Bohuslav Sobotka, který ho přípravami kampaně pověřil. ČSSD následně v tiskové zprávě oznámila, že funkci volebního manažera dočasně přebírá úřadující předseda Milan Chovanec. Na kampani se však bude Birke i nadále podílet a bude se také věnovat odborům a dopravě.

Ministerstvo začalo řešit, komu svěří mýtný systém po roce 2019

Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na nového správce mýtného systému po roce 2019. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Uchazeči o účast v tendru na správu systému budou nyní mít dva měsíce na to, aby se o obří zakázku přihlásili. Rezort plánuje během deseti let za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Soutěž ale cenu pravděpodobně sníží, uvedl Ťok. Uvedených 29 miliard korun je podle něho odhad maximálních možných nákladů. Zájemci mohou využít stávající síť mýtných bran, nebo navrhnout zcela nový systém. Dále je součástí soutěže požadavek na rozšíření silnic první třídy z nynějších 230 na 1140 kilometrů.

 

Kdo stál za hackerským útokem na ministerstvo zahraničí, se zřejmě objasnit nepodaří

Ministerstvo zahraničí ani Národní centrála proti organizovanému zločinu nechtějí sdělit, zda se jim podařilo zjistit nové informace o rozsáhlém hackerském útoku na rezort Lubomíra Zaorálka, který byl odhalen začátkem roku. Důvodem, proč úřady mlčí, je však zřejmě to, že nic nového neví. Jak totiž pro INFO.CZ řekl expert na počítačovou bezpečnost Jiří Nápravník, po tak dlouhé době není šance zjistit, kdo za útokem stál, pokud se dotyčný sám nepřizná. Původ rok trvajícího kybernetického útoku, během kterého hackeři nepozorovaně ukradli celkem 7119 dokumentů, tak pravděpodobně zůstane navždy neobjasněný.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.