Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Předseda Senátu Milan Štěch se dostal pod palbu kritiky a mírní svá slova o živnostnících, Strana zelených zatím zahájila volební kampaň a představila její hlavní témata. Co dalšího se v Česku děje právě teď?

Štěch mírní svá slova o živnostnících

Předseda Senátu Milan Štěch uvedl, že jeho čtvrteční slova o zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro živnostníky nebyla namířena proti nim. Oznámil také, že nebude navrhovat zvýšení těchto odvodů na úroveň odvodů zaměstnanců. Řekl to v prohlášení zveřejněném poté, co se jeho vyjádření dostalo pod palbu kritiky jak živnostníků a opozice, tak jeho domovské strany ČSSD. „Moje vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům, jejich práce si velmi vážím a vždy podporuji zákony, které jim jdou vstříc," otáčí nyní Štěch.

Zelení zahájili volební kampaň

Zelení chtějí v předvolební kampani, kterou dnes zahájili na pražském Smíchově, rozšířit okruh příznivců své politiky. Dosavadní voliče středopravých stran plánují oslovit tématem modernizace státu a podpory inovativního podnikání. Zaměřit se ale chtějí také na témata, která slibovala prosadit sociální demokracie, ale v končící vládě na ně nedošlo. Jde třeba o exekuce či bydlení pro sociálně slabší. „Logika kampaně je taková, že chceme představit zelenou politiku v kontextu různých věcí, se kterými se lidé setkávají běžně,“ popsal strategii strany její volební manažer David Seibert.

Platy sester u lůžek se  zvýší o dva tisíce korun

Platy zdravotních sester, které pracují v lůžkových zdravotnických zařízeních ve třísměnném nebo nepřetržitém provozu, se od července zvýší o 2000 korun, řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nyní je průměrný plat sester necelých 28.500 korun. „Každý zdravotnický pracovník, který pracuje bez odborného dohledu, musí dostat o 2000 korun hrubého více. Neexistuje - a my to budeme kontrolovat - aby byly peníze přidány a jinde zase odebrány," řekl ministr. Navýšení se bude týkat asi 43.000 lidí.