3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Předseda Senátu Milan Štěch se dostal pod palbu kritiky a mírní svá slova o živnostnících, Strana zelených zatím zahájila volební kampaň a představila její hlavní témata. Co dalšího se v Česku děje právě teď?

Štěch mírní svá slova o živnostnících

Předseda Senátu Milan Štěch uvedl, že jeho čtvrteční slova o zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro živnostníky nebyla namířena proti nim. Oznámil také, že nebude navrhovat zvýšení těchto odvodů na úroveň odvodů zaměstnanců. Řekl to v prohlášení zveřejněném poté, co se jeho vyjádření dostalo pod palbu kritiky jak živnostníků a opozice, tak jeho domovské strany ČSSD. „Moje vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům, jejich práce si velmi vážím a vždy podporuji zákony, které jim jdou vstříc," otáčí nyní Štěch.

Zelení zahájili volební kampaň

Zelení chtějí v předvolební kampani, kterou dnes zahájili na pražském Smíchově, rozšířit okruh příznivců své politiky. Dosavadní voliče středopravých stran plánují oslovit tématem modernizace státu a podpory inovativního podnikání. Zaměřit se ale chtějí také na témata, která slibovala prosadit sociální demokracie, ale v končící vládě na ně nedošlo. Jde třeba o exekuce či bydlení pro sociálně slabší. „Logika kampaně je taková, že chceme představit zelenou politiku v kontextu různých věcí, se kterými se lidé setkávají běžně,“ popsal strategii strany její volební manažer David Seibert.

Platy sester u lůžek se  zvýší o dva tisíce korun

Platy zdravotních sester, které pracují v lůžkových zdravotnických zařízeních ve třísměnném nebo nepřetržitém provozu, se od července zvýší o 2000 korun, řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nyní je průměrný plat sester necelých 28.500 korun. „Každý zdravotnický pracovník, který pracuje bez odborného dohledu, musí dostat o 2000 korun hrubého více. Neexistuje - a my to budeme kontrolovat - aby byly peníze přidány a jinde zase odebrány," řekl ministr. Navýšení se bude týkat asi 43.000 lidí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.