Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Ministryně školství Kateřina Valachová potvrdila prezidentu Miloši Zemanovi svůj záměr rezignovat na svojí funkci. Prezident její odstoupení přijal. Pokud by se volby do sněmovny konaly tento měsíc, vyhrálo by je drtivě hnutí ANO. Sociální demokraté by podle průzkumu STEM skončili až třetí. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Ministryně Valachová potvrdila svou rezignaci, prezident její demisi přijal

Ministryně školství Kateřina Valachová potvrdila prezidentu Miloši Zemanovi, že chce odejít z čela rezortu. Reaguje tak na kauzu možného zneužití sportovních dotací, ve které figuruje její náměstkyně Simona Kratochvílová. Zeman už dal dříve Valachové čas na rozmyšlenou, dnes už její demisi přijal. Zeman se v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu ho jmenuje ministrem. Valachová původně chtěla odejít k 31. květnu. Zeman s jejím odchodem nesouhlasil, a dal jí proto čas na rozmyšlenou do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, tedy do 10. června. Později oznámil, že situaci bude řešit až tento týden.

Volby by v červnu vyhrálo ANO, druzí by byli komunisté. ČSSD dál ztrácí

Volby do Poslanecké sněmovny by v červnu podle STEM vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,8 procenta hlasů před KSČM s 12,7 procenta. Výsledek třetí ČSSD se proti dubnovým číslům snížil zhruba o třetinu na 11,4 procenta. Hnutí ANO a komunisté si proti dubnu polepšili stejně jako čtvrtá ODS, která by získala 9,6 procenta. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes agentura STEM poskytla ČTK. Pokles průzkum zjistil u TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN), jejichž koalice s lidovci by se zřejmě do Sněmovny nedostala. Průzkum se uskutečnil po odeznění vládní krize, která i podle jiných dotazování zhoršila výsledky ČSSD.

Zraněný Kruliš opustil nemocnici. Havarované policejní BMW je zpět u firmy, která ho zapůjčila

Zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš po hospitalizaci opustil Fakultní nemocnici Brno. Kruliš se v nemocnici léčil po nehodě policejního auta z konce května, při které utrpěl zlomeninu dvou obratlů. Firma BMW Group ČR už má také zpět vůz, který nabourala policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBP) ho firmě dnes vrátila. Společnost se s policií dohodla na tom, že nezveřejní rozsah škod.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867