3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Prezident Miloš Zeman přijal v podvečer na Hradě nástupce ministryně školství Kateřiny Valachové Stanislava Štecha. Levicoví aktivisté, které sleduje BIS, chystají výtržnosti na shromáždění ekologických aktivistů, které začne zítra na severu Čech. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Nastupující ministr školství u Zemana

Nástupce ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která podala demisi v souvislosti s kauzou sportovních dotací, se Zeman především ptal, jak chce úřad vést v krátkém čase před podzimními sněmovními volbami. Už dopředu to avizoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček na polední tiskové konferenci. 

Levicoví aktivisté a výtržnosti

Ve středu začne v Mostecké uhelné pánvi shromáždění ekologických aktivistů, tzv. Klimakemp 2017. Podle informací INFO.CZ se akce mají účastnit i levicoví extremisté, před nimiž varuje poslední zpráva Bezpečnostní informační služby. Jde například o uskupení Levá perspektiva, které se mimo jiné věnuje podpoře separatistických republik na východě Ukrajiny.

Spor o dešťovou vodu

Ministerstvo životního prostředí rozdalo desítky milionů korun v dotačním programu na zadržování dešťové vody. Voda z okapů má vedle zalévání záhonů dle úředníků sloužit také ke splachovaní toalet. Někteří odborníci a vodohospodáři ale tvrdí, že se vodovodní potrubí z hygienických důvodů nesmí propojovat na užitkovou či provozní vodu. Lidem dle nich může v krajním případě hrozit až odpojení od vodovodu nebo kanalizace. Podle ministerstva jde ale o nesmysl a lobby vodohospodářů proti úspěšnému programu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.