3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu dnes zasahovali v lesní správě Lánské obory. Během zátahu zadrželi tři lidi. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?

Policie zadržela tři lidi kvůli zakázkám lánské lesní správy

Policie zadržela tři lidi v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány, která je příspěvkovou organizací kanceláře prezidenta. Zadržení jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dalších trestných činů, které se týkají tendrů organizace. Oznámil to dnes na webu státní zástupce Jiří Pražák, podle kterého policie dělá domovní prohlídky a prohlídky prostor a pozemků na řadě míst ve Středočeském kraji i jinde. V kauze by podle serveru Blesk.cz mohlo jít o tendr na obnovu břehů v okolí Lán za 60 milionů korun.

Novým ministrem školství je oficiálně Štech

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval novým ministrem školství dosavadního náměstka Stanislava Štecha (za ČSSD). Ve funkci vystřídal Kateřinu Valachovou (ČSSD), která se v květnu rozhodla rezignovat kvůli podezření ze zneužití sportovních dotací na ministerstvu. Její demisi přijal Zeman v pondělí. Skončilo tak šest týdnů nejistoty, kdo ministerstvo školství dál povede. Zeman při jmenování Štecha řekl, že si váží jeho odborné kompetence. Ocenil i skutečnost, že na ministerstvu dosud působil jako náměstek, takže se nebude muset s jeho chodem dlouho seznamovat.

Klause dostává miliony od podnikatele, kterého zachránil před vězením

Podle serveru HlídacíPes poskytuje podnikatel Zdeněk Kratochvíl, kterého Václav Klaus v roce 2008 omilostnil, exprezidentovi štědré sponzorské dary. Jihlavská společnost ICOM Transport patřící muži, kterému před udělením milosti hrozilo až 12 let za mřížemi kvůli miliardovým obchodním machinacím, poslala na účet Institutu Václava Klause v roce 2014 i 2015 milion korun jako sponzorský dar. Informace o příspěvku za letošní rok podle serveru zatím nejsou známé. Kratochvíl dary zdůvodnil tím, že je Klausův institut potřeba. Zda jde o odměnu za milost, nechtěl komentovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.