Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Pokud hnutí ANO bude po podzimních sněmovních volbách vládnout, Česko podle Andreje Babiše nepřijme společnou evropskou měnu. „Euro tady nechceme,“ řekl pro Bloomberg šéf hnutí ANO. Jaké další zprávy z Česka by vám dnes neměly uniknout?  

Česko pod taktovkou Babiše euro nepřijme

Pokud hnutí ANO někdejšího vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše vyhraje říjnové parlamentní volby a bude vládnout, Česká republika v dohledné době nepřijme společnou evropskou měnu euro. Babiš to řekl agentuře Bloomberg na okraj skončené pražské konference reSITE. „Žádné euro. Nechci euro. Euro tady nechceme,“ řekl v rozhovoru. „Každý ví, že je to krachující podnik. Je to o naší suverenitě. Chci českou korunu a nezávislou centrální banku. Nechci další věc, do které bude zasahovat Brusel,“ prohlásil šéf hnutí ANO.

Babiš se podle Zaorálka premiérem nestane

Andrej Babiš se českým premiérem nestane – Češi jsou prý chytrý národ a do čela země ho v nadcházejících volbách nezvolí, řekl pro server Politico volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Čelíme velmi mocnému, oligarchistickému protivníkovi. V říjnu nás čekají nejspíše nejtěžší volby novodobé historii,“ řekl pro Politico Zaorálek, jehož strana v průzkumech za hnutím ANO výrazně zaostává. Zaorálek však věří, že do voleb zbývá ještě dost času a je možné situaci zvrátit.

Hygienici vydali varování před klíšťaty

Hygienici dnes zvýšili stupeň aktivity klíšťat na desátý z deseti. V praxi to znamená, že by se lidé měli úplně vyhnout návštěvě listnatých či smíšených lesů a pohybovat by se měli výhradně po zpevněných cestách. Nezbytností je i použití repelentu. Hygienici doporučují, aby se lidé po návštěvě přírody důkladně prohlédli a případná klíšťata bezodkladně odstranili. Jinak riskují nákazu některou z nemocí, včetně lymské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744