3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Sněmovna zpřísnila podmínky pobytu cizinců v Česku. Novela, kterou navzdory výtkám ze Senátu a od ochránců lidských práv poslanci schválili, také omezí ekonomickou migraci. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že Milada Horáková chtěla vstoupit do KSČ. V ČR se poprvé objevil prasečí mor. Co důležitého se dnes v Česku děje?

Sněmovna zpřísnila podmínky pobytu cizinců

Sněmovna schválila novelu, která zpřísní podmínky pobytu cizinců v Česku a omezí ekonomickou migraci. Rozhodla tak dnes přes nesouhlas Senátu a ochránců lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízení pro migranty, který navrhla vláda. Novela má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách. Normu, kterou prosadilo 113 ze 145 přítomných poslanců, nyní posoudí prezident.

Filip: Horáková nabízela Gottwaldovi vstup do KSČ

Předseda KSČM Vojtěch Filip odmítl, že by účasti na jednání Poslanecké sněmovny měl jít uctít památku Milady Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu popravili. Dále prohlásil, že Horáková nabízela Klementu Gottwaldovi možnost svého vstupu do KSČ. Filip uvedl, že má jeho strana novou, sedmadvacetiletou historii, během které se nepodílela na žádných excesech ani protiústavních, protizákonných krocích.

Prasečí mor je v Česku

V Česku se poprvé objevil africký mor prasat. Nakažlivá choroba, kterou přenášejí volně žijící zvířata, byla zjištěna u dvou uhynulých divočáků na okraji Zlína. Nákaza není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo. Zástupci státní veterinární správy kvůli tomu kontrolovali firmu Zemet u Zlína, která na dvou místech chová 5000 prasat, žádné pochybení v provozu neobjevili.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.