Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Silné deště zvýšily v Čechách hladinu řek. Hydrometeorologové vyhlásili v Praze povodňovou pohotovost. Novinář Marek Přibil, který údajně nahrával své schůzky s Andrejem Babišem, poprvé promluvil v médiích. Obává se prý fyzické likvidace. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Česko se potýká s vydatným deštěm, v Praze vyhlásili povodňovou pohotovost

Část Středočeského kraje zasáhly extrémní srážky a může i dál vydatně pršet. Meteorologové ráno vydali výstrahu pro okresy Beroun, Praha-západ a Příbram, a to s nejvyšším stupněm nebezpečí. Upozornili také na to, že hrozí podemletí krajnic a mostů, pády stromů i vzestupy hladin řek. V Černošicích evakuovali školu. Na stanici Dobřichovice spadlo za šest hodin více než 50 milimetrů srážek. Kvůli extrémnímu dešti vyhlásili v Praze hydrometeorologové povodňovou pohotovost pro celé území hlavního města, výstraha platí do pátečního rána. Na potoce Botič byl zaznamenán první povodňový stupeň a přetekla hráz rybníků v Radotíně a Řeporyjích. Pražští hasiči vyjížděli k čerpání vody ze sklepů a v některých ulicích kanalizace dešťovou vodu nestačila odvádět. Magistrát doporučil omezit vstup do Stromovky a Letenských sadů. Hrozí pády stromů a větví.

Novinář Přibil, který uspíšil odchod Babiše z vlády, poprvé promluvil v médiích

Novinář Marek Přibil, jehož odposlechnuté rozhovory s tehdejším vicepremiérem Andrejem Babišem byly jednou z rozbušek následné vládní krize, konečně otevřeně promluvil. V rozhovoru pro Seznam Zprávy tvrdí, že mu hrozí fyzická likvidace od lidí stojících za ČSSD. Přibil plánoval veřejně vystoupit se svým výkladem událostí již dříve, ale prý se bál. Tři nahrávky, které prohloubily vládní krizi a spolu s dalšími kauzami vedly k odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, jsou podle Přibila vše, co existuje. S Babišem se údajně setkal ke konci loňského roku právě třikrát.

O Hrad se bude ucházet další kandidát

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek dnes oficiálně ohlásil kandidaturu na prezidenta. Bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance, která mu pomůže sehnat 50 tisíc podpisů pro nominační petici. ODA bude Kulhánkovu kandidaturu podporovat také finančně až do výše padesátimilionového limitu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744