3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Složení potravin v zemích Evropské unie se navzdory stejnému obalu liší. „Je to nepřijatelné," tvrdí ministr zemědělství Marian Jurečka. Štrasburský Evropský soud pro lidská práva dnes rovněž definitivně zamítnul odvolání České republiky ve sporu o odškodnění za regulované nájemné. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Složení potravin v EU se liší stát od státu

Potraviny prodávané v pěti evropských státech mají navzdory podobným obalům odlišné složení. Z 21 zkoumaných produktů, které měly stejný marketingový záměr, byly shodné pouze tři, řekl dnes na tiskové konferenci ministr zemědělství Marian Jurečka, který odlišné složení považuje za nepřijatelné. Například srovnávané rybí prsty měly v západních státech více masa. Prací prášek měl zase více aktivních látek. Tulip Luncheon Meat z Německa pak obsahoval vepřové maso, v českém je jen drůbeží separát.

Český stát prohrál spor o regulaci nájmů

Evropský soud pro lidská práva odmítl odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si majitelům domů vyplatit odškodné ve výši rozdílu mezi někdejším regulovaným a tržním nájmem. Soud již v červenci 2014 konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. Letos v únoru pak třem stěžovatelům přiznal odškodné v celkové výši 2,19 milionu korun.

Radostné Česko podalo žalobu na Babiše

Zástupci podnikatelů podali trestní oznámení na bývalého ministra financí Andreje Babiše pro podezření z podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Novinářům to dnes řekl zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek. „Pan Babiš očerňuje malé podnikatele záměrně, aby ospravedlnil to, že je neustále šikanuje nejrůznějšími byrokratickými nástroji. Likviduje tak konkurenci a ještě to využívá ve svůj politický prospěch. Nemíníme se dále nechat urážet a nadávat do zlodějů,“ uvedl Buzek. Podle ministerstva financí a Babiše EET přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice EET dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že likviduje mnoho drobných živnostníků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud