Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Ivo Rittig byl v kauze Oleo Chemical zproštěn viny a za podivných okolností povýšil ministr průmyslu Jan Mládek svého poradce. Jaké další zprávy z domova byste dnes měli vědět?

Rittig vyvázl z kauzy Oleo Chemical bez trestu

Pražský městský soud v kauze Oleo Chemical zprostil lobbistu Iva Rittiga viny. Do vězení naopak poslal jeho obchodního partnera Petera Kmetě a bývalé majitele společnosti Michala Urbánka a Kamila Jirounka, kteří podle obžaloby ze společnosti vyvedli 20 milionů korun. Až na účetního, který usiluje o pozici spolupracujícího obviněného, všichni vinu popírají. Verdikt není pravomocný.

Za podivných okolností byl povýšen Mládkův poradce

Jako mávnutím proutku se z poradce ministra průmyslu pro elektronické komunikace Lubomíra Bokštefla stal politický náměstek, kterého dnes do funkce jmenoval šéf rezortu Jan Mládek. Podle informací INFO.CZ souvisí Bokšteflovo povýšení s pořadem Otázky Václava Moravce (OVM), který se má v neděli věnovat regulaci telekomunikačních operátorů. Do diskuzního pořadu byl původně pozván samotný ministr, který to ale odmítl a místo sebe chtěl do klání s šéfem telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem vyslat právě Bokštefla. Poradce ale nemá podle tvůrců OVM dostatečné kompetence, požadovali proto účast alespoň na úrovni náměstka a tím se dnes poradce stal. Že bylo důvodem to, aby mohl do nedělního pořadu, MPO popírá s tím, že „jde o spekulace“.

Agrotec se dopustil trestného činu, trestu se ale vyhne

Firma Agrotec, která spadá do svěřenských fondů ministra financí Andreje Babiše, podle státního zástupce Zdeňka Matuly spáchala trestný čin. Hustopečská firma z něj byla obžalována v případě údajné manipulace se zakázkami České pošty. Soud ale její stíhání zastavil, protože vynaložila veškeré úsilí, aby protiprávnímu jednání zabránila – to podle nové legislativy stačí. Žalobce se ale nechce vzdát a proti rozhodnutí podal stížnost.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744