Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Bohuslav Sobotka jednal s prezidentem Milošem Zemanem o tom, kdo místo Jana Mládka povede ministerstvo průmyslu a obchodu. Zeman prý vyhoví návrhu předsedy vlády a vedením resortu jej dočasně pověří, dokud nenajde vhodného kandidáta. A poslanci za hnutí ANO se rozhodli podat ústavní stížnost na lex Babiš, protože se podle nich zaměřuje jen na předsedu jejich strany. Přehled dnešního dění v Česku.

Nástupce Mládka je stále neznámý, ministerstvo dočasně povede Sobotka

Jméno nástupce odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka stále není známé. Bohuslav Sobotka ani po setkání s prezidentem neupřesnil, kdo by měl resort vést. Zatím se prý ministerstva ujme sám, nového adepta na ministerský post chce oznámit až po sjezdu ČSSD, který začíná 10. března. V debatách nejčastěji zaznívá jméno vládního zmocněnce pro digitalizaci Tomáše Prouzy. Spekuluje se také o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi nebo o někdejším ministrovi průmyslu Milanu Urbanovi. 

ANO podává ústavní stížnost na lex Babiš

Poslanci hnutí ANO podávají ústavní stížnost kvůli zákonu o střetu zájmů. Takzvaný lex Babiš je podle nich šikanou jednoho člověka, kterým je předseda strany a podnikatel Andrej Babiš. Stížnost má několik částí. Kromě omezení práva vlastnit majetek a svobodně podnikat napadá také to, že zákon údajně popírá právo účastnit se správy věcí veřejných, stejně jako právo na rovný přístup k veřejným funkcím. Stěžovatelé také poukazují na to, že legislativní proces při přijímání zákona byl podle nich netransparentní a zmatečný.

Po explozích v Poličských strojírnách zůstalo 19 raněných, nebezpečí trvá

Při sérii výbuchů v Poličských strojírnách se zranilo 19 lidí. Podle policie stále hrozí další exploze. Lidé z okolí se museli evakuovat. Areál strojíren se nachází v místní části Poličky, nazvané Bořiny. Dvě přístupové silnice policie rovněž uzavřela, aby tam nikdo nemohl vjet. Kvůli havárii hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu a na místo vyslali 13 jednotek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1