Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Politické strany se dohodly na tom, že se zkrátí doba projednávání telekomunikační novely. Proces by se tak mohl završit ještě před volbami, jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Co dalšího podstatného se děje právě teď?

Telekomunikační novela

Z původně plánovaných šedesáti dnů na třetinu se zkrátí lhůta pro projednání návrhu telekomunikační novely ve sněmovních výborech. Novela by měla posílit práva zákazníků, zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2, zvýšit pokuty pro operátory nebo umožnit jejich klientům rychlejší odchod. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že bude prvním jednacím bodem dubnové schůze sněmovny. Proti zkrácenému přijetí novely bez připomínkování odborníky a operátory se ve čtvrtek vyslovily firmy z telekomunikačního odvětví, které premiérovi zaslaly otevřený dopis. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se premiér k dopisu vyjádří do několika dnů.

Zpomalení růstu ekonomiky

Tuzemská ekonomika zpomalila v loňském roce růst na polovinu předloňských výsledků, tedy ze 4,6 % na 2,3 %. V samotném čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Analytici upozornili, že loňský růst brzdila nižší investiční aktivita vlády i podniků. Předloni byla nadprůměrná a letos by měla opět oživit. Růst HDP by měl podle jejich odhadů letos zrychlit na 2,5 % až 2,7 %. Přes zpomalení růstu je ale podle odborníků česká ekonomika v dobré kondici.

Průzkum důvěry v politiky

Prezident Miloš Zeman je podle průzkumu mezi občany České republiky, který vypracovala agentura CVVM, stále nejdůvěryhodnějším tuzemským politikem. Hlava státu si udržela stejné hodnocení jako v lednu, pohoršila si naopak vláda, a to o pět procentních bodů, což podle analytiků CVVM znamená návrat k hodnotám ze závěru loňského roku. Z meziročního srovnání pak vyšla hůře jak vláda, tak prezident. „U ostatních institucí v meziročním porovnání není vidět žádný statisticky významný posun,“ dodali autoři průzkumu. S nynější politickou situací je spokojených 17 procent lidí, zatímco 43 procent dotázaných je nespokojených a dalších 37 procent respondentů se necítí ani spokojeno, ani nespokojeno. Ve srovnání s lednem se podíl nespokojených zvýšil o čtyři procentní body.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744