Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Na uvolněné místo ministra průmyslu a obchodu nastoupí po únorovém nedobrovolném odchodu Jana Mládka už s jistotou dosavadní náměstek instituce Jiří Havlíček. Prezident Miloš Zeman po dnešní schůzce potvrdil, že jej jmenuje příští úterý před polednem. Co dalšího přináší domácí zpravodajství právě teď?

Jiří Havlíček bude ministrem

Dosavadnímu náměstkovi na ministerstvu průmyslu a obchodu Jiřímu Havlíčkovi se podařilo o svých schopnostech zastávat úřad šéfa rezortu dnes přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, ten potvrdil, že jej příští úterý jmenuje. Hlavu státu podle jejího mluvčího Jiřího Ovčáčka zaujal způsob řešení situace v OKD, který Havlíček na dnešní schůzce navrhl. Upřednostnil by odkup společnosti firmou Diamo, jež je pod kontrolou jeho rezortu, před přenecháním OKD firmě Prisko, kterou kontroluje ministerstvo financí Andreje Babiše. Za své další priority Havlíček v budoucí funkci považuje dokončení schvalování zákona o elektronických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu a novelu zákona o České obchodní inspekci.

Zemřela Věra Špinarová

V motolské nemocnici zemřela ve věku pětašedesáti let Věra Špinarová. Zpěvačka, která se proslavila svým zvučným hlasem, neotřelým chováním a hitem Jednoho dne se vrátíš na nápěv z legendárního westernu Tenkrát na Západě, byla hospitalizovaná od minulého týdne poté, co prodělala ve středu při koncertě v Čáslavi srdeční zástavu a upadla do kómatu. Soustrast pozůstalým populární zpěvačky vyjadřují kolegové z branže, herci i politici. Poslední rozloučení se uskuteční v Ostravě, termín zatím není znám.

Miloslav Vlk o ideálním prezidentovi

Sdružení Cesta 121, které do posledních chvil pečovalo o nemocného kardinála Miloslava Vlka zveřejnilo na svých sociálních sítích dva dny po jeho pohřbu informaci o tom, koho by duchovní podpořil v nadcházející volbě na pozici prezidenta České republiky. Na Pražském hradě by rád viděl dlouholetého šéfa Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. „Otec Miloslav se mě opakovaně ptal, zda profesor Drahoš již oznámil svou kandidaturu. Říkal, že by byl dobrým prezidentem, protože tato země potřebuje ve svém čele osobnost, která nebude rozdělovat, ale sjednocovat,“ uvedl předseda organizace Antonín Randa.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744