Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Cizinci se do Česka nehrnou, nejvíc žádostí o azyl podávají Ukrajinci. Obchodní řetězce tlačí na zemědělce a výrobce kvůli nízké ceně, sami pak účtují až 90 procentní přirážku koncovým zákazníkům. O post generálního ředitele České televize se uchází dvanáct adeptů, mezi nimi stávající ředitel ČT nebo třeba dva bývalí šéfové z Primy. Co dalšího se v Česku právě teď děje?

Česko migranty neláká

Zájem o azyl v České republice mezi cizinci klesá. Za leden a únor o něj požádalo celkem 235 lidí, tedy o 52 méně než před rokem. Nejčastěji chtějí v Česku zakotvit Ukrajinci, ale i Arméni, Syřani a Kubánci. Zájem z válkou zmítané Sýrie není přesto oproti jiným zemím Evropy velký. Přes meziroční nárůst o šest žádostí požádalo o český azyl za první dva měsíce letoška celkem 18 uprchlíků. Do konce února pak ministerstvo vnitra schválilo 14 žádostí o azyl, dalších 24 cizinců zde smí zůstat po omezenou dobu, uvedl rezortní odbor azylové a migrační politiky. Obvykle se schvalují žádosti těm cizincům, kterým v případě návratu do vlasti hrozí perzekuce nebo nebezpečí.

Supermarkety drtí zemědělce

Obchodní řetězce si účtují u potravin přirážku po odečtení všech slev 80 až 90 procent ceny dodavatele. Řetězce tak podle Potravinářské komory ČR tlačí na výrobce a zemědělce, aby své výrobky prodávali co nejlevněji. Jenže pokles cen už zákazník nepozná. Zvyšují se prý také dovozy z ostatních členských států Evropské unie, nejvíce u mléka a smetany, drůbežího nebo vajec, kde se dovoz zvýšil dokonce o 75 procent. Dováží se ale i plodiny, které se v Česku dají pěstovat, upozorňuje komora.

Kdo povede Českou televizi

Generálního ředitele České televize bude její rada vybírat z celkem dvanácti kandidátů. Vedle současného šéfa Petra Dvořáka je mezi adepty například bývalý generální ředitel televize Prima Martin Konrád, bývalý šéf jejího zpravodajství Karel Novák, exposlanec za ODS Daniel Petruška, znovu zkusí získat post i někdejší redaktor ČT Jiří František Potužník. Veřejnoprávní televizi čeká nyní příprava na druhou vlnu digitalizace. Finální rozhodnutí padne 26. dubna. Dvořákovi končí mandát 30. září.

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744