Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Jihočeský hejtman Zimola po rozpadu koalice rezignoval a dlouhodobě nemocní by si mohli polepšit až o několik tisíc korun měsíčně. Jaké důležité zprávy dneška by vám neměly uniknout?

Jiří Zimola po rozpadu koalice rezignoval na funkci hejtmana

Po půl roce skončil v krajském křesle jihočeský hejtman Jiří Zimola, který doplatil na neshody v koalici ohledně financování krajských nemocnic. „Od začátku nám bylo jasné, že tato koalice nemůže dlouho trvat,“ řekl dnes Zimola. Rozpad koalice přišel po rozhodnutí smírčího řízení, v rámci kterého hnutí ANO požadovalo změnu radních včetně hejtmana Zimoly. Sociální demokraté na to nepřistoupili, a zástupci hnutí ANO proto následně vypověděli koaliční smlouvu.

Dlouhodobě nemocní by si mohli polepšit o několik tisíc měsíčně

Poslancům leží na stole vládní novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, do které se podařilo prosadit pozměňovací návrh poslance za ČSSD Jaroslava Zavadila. Ten počítá s tím, že by nemocní od 31. dne nemoci dostávali 66 procent a od 61. dne až 72 procent denního vyměřovacího základu. Dnes je to přitom 60 procent příslušného vyměřovacího základu od 15. dne nemoci. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) tento návrh podpořila s tím, že ho schválila celá koalice. Vláda předložila poslancům novelu s tím, že jejím cílem je zjednodušit administrativu živnostníkům.

Ministerstvo obrany se brání obvinění, že porušilo protiruské sankce

S informací, podle které měl státní podnik LOM Praha uzavřít s ruskou stranou smlouvu o dodávkách náhradních dílů, přišla Restart TV. Podnik, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, měl vědomě porušit sankce, když podepsal tři smlouvy o opravě vrtulníků, spolupráci při opravě agregátů a dodávce náhradních dílů. Na kauzu upozornil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který uvedl, že to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) bude muset vysvětlovat ve sněmovně. Ten se však obvinění brání s tím, že ministerstvo obrany protiruské sankce ohledně obchodování s vojenským materiálem neporušilo, protože sankce obsahují výjimky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1