Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Koruna se ustálí na hodnotě 25,50 Kč/EUR. Alespoň si to myslí český prezident Miloš Zeman, který svojí domněnku přednesl na debatě na Vysoké škole finanční a správní. V Jihočeském kraji povládne nová koalice a Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Lukášem Nečesaným. Co se dnes v Česku dělo?

Zeman: Koruna bude posilovat

Podle prezidenta Miloše Zemana bude česká koruna po skončení intervencí České národní banky mírně posilovat a ustálí se na hodnotě kolem 25,50 Kč/EUR. Zeman kromě toho na debatě na Vysoké škole finanční a správní tvrdě kritizoval spuštění devizových intervencí v listopadu 2013. Jejich strůjce přirovnal k sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi. Prezident byl po celou dobu intervencí jejich odpůrcem. Například v listopadu 2013 řekl, že intervence nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám. Ceny by podle něj neměly být v tržní ekonomice deformovány vnější intervencí.

Nová koalice v Jihočeském kraji

V Jihočeském kraji by měla vládnout koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy. Zástupci stran dnes podepsali prohlášení o budoucí spolupráci. Koalici musejí ještě schválit zastupitelé. Ti o ní budou hlasovat 27. dubna. Nová koalice má k dispozici 28 mandátů z 55. Původní spojenectví ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 se minulý týden se rozpadlo. Důvodem byly neshody mezi sociálními demokraty a hnutí ANO zejména kvůli řízení krajské organizace Jihočeské nemocnice.

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Nečesaným

Nejvyšší soud podruhé zrušil rozsudek nad Lukášem Nečesaným, kauzu vrátil Krajskému soudu v Hradci Králové. Podle Nečesaného advokáta Oldřicha Chudoby dostane případ na stůl nový soudce. Nečesaný dostal 13 let za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, vinu opakovaně odmítl. Nejvyšší soud se podle svého mluvčího Petra Tomíčka zatím ke svému rozhodnutí vyjadřovat nebude. Nečesaný má přerušený výkon trestu, na rozhodnutí čekal na svobodě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1