Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Na Hradě došlo ke střetu mezi Sobotkou a Zemanem. Redaktoři MF Dnes a serveru iDNES.cz se distancovali od svého kolegy, který se na nahrávkách domlouvá s ministrem financí Andrejem Babišem na tématech článků a v souvislosti se státními dotacemi byl zadržen i šéf České unie a sportu Miroslav Jansta. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Ostuda na Hradě

Na Hradě došlo k roztržce mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Sobotka za hlavou státu zamířil na avizovanou schůzku, kterou Hrad od včera prezentoval jako setkání, při které má premiér předat demisi vlády. Sobotka ale na Hrad zamířil s tím, že chce se Zemanem jen mluvit o aktuální situaci a vyžádat si termín, kdy demisi skutečně předá. Zeman pak Sobotku nedůstojně poučoval a mluvil, jako by Sobotka demisi skutečně podal. Nakonec prezident odešel a nechal Sobotku mluvit samotného. Premiér Bohuslav Sobotka po jednání s prezidentem Zemanem zopakoval, že demisi podá v polovině května. Znovu zdůraznil, že trvá na odstoupení Andreje Babiše z postu ministra financí. Střet s prezidentem Zemanem, odmítl Sobotka komentovat.

 

Kauza nahrávek rozhovoru mezi Babišem a novinářem z MF Dnes

Dnes se vyostřila kauza ohledně zveřejněných nahrávek rozhovorů mezi novinářem MF DNES vydavatelství Mafra Markem Přibilem a ministrem financí Andrejem Babišem, který vydavatelství vlastnil, dokud jej nemusel předat do svěřeneckých fondů. Na nahrávkách se Babiš vyjadřuje urážlivě o členech vlády a domlouvá se na připravovaných článcích. Redaktoři deníku MF Dnes a zpravodajského portálu iDNES.cz se dnes ve společném prohlášení distancovali od chování jejich kolegy Marka Přibila. Přibil byl ve středu po zveřejnění nahrávky vyhozen. Prohlášení zatím podepsalo přes 150 novinářů napříč redakcemi deníku. Několik jich dalo výpověď. Andrej Babiš uvedl, že nahrávky neslyšel. Autenticitu nepopřel.

Policisté zadrželi další osoby v souvislosti s podvody s dotacemi

Žalobci zatím navrhli vazbu pro jednu osobu ze tří obviněných v souvislosti se státními dotacemi z ministerstva školství na sport. Policisté zadrželi celkem deset lidí. Na webu o tom informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle serveru Aktuálně.cz se návrh na vzetí do vazby týká náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové. Mezi zadrženými jsou také předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, šéf České unie sportu Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Vyslýchán byl i bývalý šéf odboru sportu MŠMT Zdeněk Bříza.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1