Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Demise vlády nebude. Premiér Bohuslav Sobotka místo toho poslal prezidentu republiky návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše. Ten zatím řeší kauzu nahrávek, na kterých úkoluje novináře. Podezřením z manipulace médií se bude zabývat i Poslanecká sněmovna. A předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta je ve vazbě. Co důležitého se dnes v Česku děje?

Sobotka demisi nepodá, odvolá Babiše

Pátek přinesl zásadní zvrat v průběhu vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že nepodá demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít jen premiér. Místo toho na Hrad doručil návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman se s ním podrobněji seznámí až po víkendu, rozhodnutí připadá podle Hradu v úvahu až po jeho návratu z Číny 18. května. Ministři ANO tvrdí, že jde o porušení koaliční smlouvy, ve vládě by však zřejmě zůstali.

Sněmovna bude jednat o Babišovi

Příští středu 10. května od 13 hodin budou poslanci mimořádně jednat o nahrávkách, z nichž vyplývá, že vicepremiér Andrej Babiš ovlivňoval jím vlastněná média. O svolání mimořádné schůze požádalo 41 poslanců ODS a TOP 09. Spojitost s nahrávkami už odmítl ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek. Jeho rozvědka podle něj Babiše neodposlouchávala. Ministr financí řekl, že ho odposlouchává agentura, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance.

Předseda FAČR Pelta jde do vazby

Předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, který je spolu s dalšími dvěma lidmi obviněn v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství, poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Pelta podal proti rozhodnutí stížnost k pražskému městskému soudu, do jejího vyřízení zůstane ve vazbě. Podle žalobce i soudu existují obavy, že budou obvinění ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1