Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Ministryně Valachová podá kvůli kauze se sportovními dotacemi demisi a ministři za ČSSD Zemanovi odřekli cestu do Číny. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?

Ministryně Valachová podá demisi

Kvůli kauze dotací do českého sportu ve funkci končí ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Demisi, kterou podá k 31. květnu, podle ní premiér Bohuslav Sobotka přijme. Jak uvedla v rozhovoru pro ČT24, rozhodla se tak proto, aby nebyla záminkou pro útoky na sociální demokracii. „Nechci být trapnou záminkou Andreji Babišovi v tom, aby se schovával před svými problémy. Ukazoval prstem na ministerstvo pod mým vedením. Nechci svůj kredit poškodit podobnými tahanicemi,“ uvedla.

Zeman nemá podle Sobotky o ústavě spekulovat, senátoři zvažují žalobu

Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, který vykládá ústavu, a neměl by nad ústavou spekulovat. Řekl to dnes premiér Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na včerejší prohlášení Hradu, podle kterého je návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše v rozporu s koaliční smlouvou. Podle jeho dnešního vyjádření Sobotka také doufá, že Zeman Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, „která nebude příliš dlouhá“. Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Předseda Senátu Milan Štech řekl, že pokud Zeman Babiše do týdne neodvolá, projednají jeho kritici mezi senátory ústavní žalobu na hlavu státu. 

Ministři ČSSD Zemanovi odřekli cestu do Číny

Ministři vnitra, zahraničí a zdravotnictví, kteří jsou ve vládě za sociální demokracii, dnes uvedli, že s prezidentem Milošem Zemanem nepojedou na nadcházející návštěvu Číny. Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Miloslav Ludvík uvedli, že dají přednost řešení vládní krize nebo že jim cestu současná situace neumožňuje. „Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad,“ uvedl Zaorálek, kterého v Číně zastoupí jeho náměstek. Do Číny naopak poletí jejich stranický kolega ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček i dva ministři za ANO.

Podle KDU-ČSL by do Číny neměl kvůli vládní krizi odjíždět ani prezident Zeman. „Jednoznačné je, že jsme vyzvali pana prezidenta, aby jednal podle ústavy a zároveň aby neopouštěl republiku do vyřešení celé vládní krize," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1