Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Sněmovna celé odpoledne jedná o dění kolem Andreje Babiše a o nahrávkách, na kterých údajně ovlivňuje bývalého novináře Mladé fronty Dnes. Babiš zopakoval, že necítí vinu a nerezignuje. V reakci na rozbouřenou atmosféru svolal prezident Zeman na večerní schůzku do Liberce, kde chce koaličním lídrům představit dva návrhy. Premiér Sobotka se ale nezúčastní – odpoledne odletěl na služební cestu. A co dalšího se dnes dělo?

Sněmovna jedná o Babišových nahrávkách, na kterých ovlivňuje novináře

Ministr financí Andrej Babiš odmítl veškerá obvinění, která se proti němu objevují. V projevu ve sněmovně, která na mimořádné schůzi projednává nahrávky šéfa hnutí ANO, které se objevují na internetu, uvedl, že se jedná o „další megakampaň“, která ho má odstranit z politiky. Nahrávky, které se v posledních dnech objevily na internetu a ve kterých Babiš pravděpodobně zasahoval do obsahu svých bývalých novin MF Dnes, jsou dle něj zmanipulované a mají sloužit k jeho dehonestaci. Rezignovat vicepremiér odmítá. „Když mě nezavřou, možná mě i zastřelí,“ uvedl.

Zeman pozval politiky k řešení krize do Liberce. Sobotka je na zahraniční cestě

Prezident Miloš Zeman pozval předsedy všech koaličních stran na jednání. Má se uskutečnit dnes v 19:30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci. Prezident je od úterka na návštěvě Libereckého kraje. Termín navržené schůzky ale koliduje se zahraniční cestou premiéra Bohuslava Sobotky do Lucemburska, který tam už odletěl. Podle Ovčáčka už schůzku potvrdil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Za ČSSD má dorazit místopředseda strany Milan Chovanec. Prezident má prý pro politiky dva návrhy, zatím ale není jasné, o co se má jednat.

Ivana Zemanová se ve věznici setkala s Kajínkem

Manželka prezidenta Zemana Ivana se ve věznici Rýnovice setkala s nejznámějším českým vězněm Jiřím Kajínkem, který si za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy odpykává doživotní trest. Prezident Zeman nedávno prohlásil, že pro něj zvažuje udělení milosti. Jiří Kajínek byl v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu odsouzen k doživotí. Podle soudu nedaleko plzeňské věznice Bory zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Těžce zranil i druhého z bodyguardů Vojtěcha Pokoše. Kajínek se k činu nikdy nepřiznal a svou vinu na smrti obou mužů kategoricky odmítá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1