Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Bohuslav Sobotka přitvrdil. Pokud prezident Andreje Babiše neodvolá, připraví premiér proti hlavě státu kompetenční žalobu. Ministr financí Babiš přitom sám připustil, že by mohl odejít, pokud resort povede jím dosazený člověk. Prezident v současnosti navíc přemýšlí, že by udělil milost nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi. Prý už je rozhodnutý. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Sobotka zvažuje kompetenční žalobu na Zemana, Babiš couvá

Premiér Bohuslav Sobotka začíná tlačit na prezidenta Miloše Zemana ohledně odvolání ministra financí Andreje Babiše. Premiérův mluvčí uvedl, že se Sobotka příští týden sejde s ústavními experty kvůli přípravě tzv. kompetenční žaloby. Věří prý ale, že její podání nakonec nebude potřeba a prezident Zeman v souladu s jeho návrhem ministra financí po návratu z Číny odvolá. Andrej Babiš dál trvá na tom, že hnutí ANO nikdy z vlády neodejde. Na své funkci prý ale nelpí. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že on sám je z kabinetu ochotný odejít pod podmínkou, že koaliční partneři přijmou jeho návrh na nového šéfa resortu. Tím by pravděpodobně měla být současná náměstkyně Alena Schillerová. Prezident Zeman mezitím oznámil, že nechá Ústavní soud posoudit, zda je povinný ministra na návrh premiéra odvolat.

Zeman pravděpodobně udělí milost Jiřímu Kajínkovi

Prezident Miloš Zeman už je údajně rozhodnutý, jak se zachová v případu vraha a recidivisty Jiřího Kajínka. Pokud zhruba před měsícem oznamoval, že vážně zvažuje, že ho omilostní, teď už je podle Parlamentních listů rozhodnutý: milost udělí. Sám prezident ale tvrdí, že finální rozhodnutí učiní až po svém návratu z Číny a Jiří Kajínek bude první, kdo se to osobně dozví. Nejslavnějšího českého vraha dokonce včera navštívila první dáma Ivana Zemanová. Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu.

Miroslav Pelta má zdravotní problémy, převezli ho do vazby v Brně

Předseda FAČR Miroslav Pelta, který je ve vazbě kvůli podezření z nezákonného rozdělování státních dotací do sportu, má podle informací iSport.cz zdravotní problémy. Kvůli nim ho policie musela převést z vazební věznice v Praze-Ruzyni do vazební věznice v Brně-Bohunicích, kde se podrobuje vyšetřením. Co přesně se mu stalo, není zřejmé. Peltu zadržela policie ve středu, kdy začala razie v souvislosti s vyšetřováním nezákonného čerpání státních dotací. Obvodní soud pro Prahu 1 na něj a další obviněnou, bývalou náměstkyni ministerstva školství pro sport Simonu Kratochvílovou, uvalil vazbu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1