Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Milost pro dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka kritizují politici napříč spektrem. Nelíbí se jim, že se prezident Miloš Zeman odchýlil od předvolebních slibů. Andreje Babiše by na ministerstvu financí mohla nahradit jeho náměstkyně Alena Schillerová. A sportovní svazy nechtějí konec ministryně školství. Co důležitého se dnes děje v Česku?

Politici kritizují milost pro Kajínka

Včera oznámené rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi sklidilo od politiků kritiku. Vadí jim, že hlava státu před volbami slibovala milosti jen pro omezený okruh případů, kdy jsou lidé například vážně nemocní. Podle politologů má milost pro Kajínka odvést pozornost od problémů ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a souvisí i s prezidentskými volbami, v nichž chce Zeman obhajovat funkci. Milost by měl Kajínek dostat ve druhé polovině května. Rozhodnutí prezident podepíše po návratu z návštěvy Číny. Součástí milosti bude i sedmiletá podmínka, během které se Kajínek nesmí dopustit trestného činu.

Babiše by mohla nahradit jeho náměstkyně

ČSSD trvá na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády, za nepřijatelné naopak po zasedání grémia označila návrhy prezidenta Miloše Zemana, které počítaly i s odchodem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Babiš připustil, že bude odvolán a navrhl jako svého nástupce dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou, vicepremiérem by se měl stát ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Babiš nevidí důvod k tomu, aby Sobotka jméno Schillerové neakceptoval, někteří sociální demokraté ale mají výhrady. Premiér se k návrhu nevyjádřil, nejprve ho chce s Babišem probrat osobně.

Sportovci nechtějí konec Valachové

Sportovní svazy žádají premiéra Bohuslava Sobotku, aby nepřijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Ta se rozhodla odejít z vlády, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu údajného ovlivňování sportovních dotací, kvůli níž je ve vazbě její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová a předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta. Valachová a Národní rada pro sport také vyzvaly FAČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link