Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Krize vlády pokračuje. Premiér odmítl Alenu Schillerovou jako ministryni financí, kterou navrhovalo Babišovo hnutí ANO. Jiří Paroubek promluvil o současné vládní krizi a domnívá se, že by Andrej Babiš byl za jiných okolností obviněn. Masivní kyberútoky zasáhly i Česko. Co se dnes v česku děje?

Schillerová se ministryní financí nestane 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh hnutí ANO na jmenování Aleny Schillerové na pozici ministryně financí. Schillerová dosud působila jako náměstkyně Andreje Babiše (ANO), právě ten ji jakou svou nástupkyni doporučil s tím, že by se tak vyřešila současná vládní krize. Sobotka měl výtky k údajné pasivitě Schillerové v kauze korunových dluhopisů, které měla vyšetřit. Podle Babiše ale premiér pouze situaci komplikuje a záměrně prodlužuje krizi. Řekl také, že počítá se svým odchodem z vlády. Vůbec poprvé se také vyjádřila sama Schillerová, která říká, že je v šoku, že se s ní Sobotka ani nesešel.

Expremiér Paroubek kritizoval Sobotku i Babiše

Podle bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nemá ČSSD peníze a ve volbách propadne. Uvedl to v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.CZ. Podle bývalého předsedy vlády premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka udělal chybu, když původně nabídl demisi celé vlády. Paroubek se domnívá, že pokud by neměl Andrej Babiš politické krytí a nebyl členem kabinetu, hrozilo by mu obvinění z trestného činu v souvislosti s kauzou korunových dluhopisů.

Masivní kyberútok zasáhl i Česko

Masivní kyberútok zasáhl 150 zemí světa a nevyhnul se ani Česku. Vyděračský program WannaCry se u nás od pátku vyskytl zhruba ve 300 případech. Během dneška se počet napadených počítačů už výrazně nezvýšil. Uvedl to bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC Pavel Bašta. Útočníkům se podle bezpečnostní společnosti DCIT podařilo od obětí zatím vybrat relativně málo „výkupného“. Současné kybernetické útoky by neměly zasáhnout ani tuzemské jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně. Úder, který od pátku zasáhl celosvětově až 200 000 počítačů, zneužíval kritickou zranitelnost systému Windows, která byla společností Microsoft opravena v rámci bezpečnostních aktualizací v polovině března.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1