Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Andreje Babiše čekal další perný den. Podnikatelé na něj podali žalobu kvůli EET. Vicepremiér Pavel BěloBrádek chce, aby se nahrávkami, na kterých se domlouvá s novinářem z MF Dnes, zabývaly také tajné služby. ČSSD nechce přijmout na ministra financí kanditáta, kterého ANO navrhuje. A kvůli údajnému nepsanému paktu mezi Babišem a Zemanem chce ČSSD postavit v prezidentské volbě vlastního kandidáta. Co se dnes vyplatí sledovat? 

Kdo bude ministrem financí?

Hnutí ANO je připravené navrhnout hned tři možné kandidáty, kteří by v čele ministra financí mohli vystřídat dosavadního šéfa resortu Andreje Babiše. Jejich jména ale zatím vicepremiér a předseda hnutí nechce sdělit. Dosavadní návrhy u premiéra Bohuslava Sobotky zatím neprošly. Andrej Babiš má ještě další problém. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) navrhuje, aby se nahrávkami ministra financí Andreje Babiše (ANO) s redaktorem MF Dnes zabývala kromě policie i Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle něj je třeba prošetřit, zda nejde o útok na podstatu ústavního systému. Bělobrádek také doporučil, aby se prací Finanční správy v otázce jednokorunových dluhopisů zabýval kontrolní výbor sněmovny.

Podnikatelé podávají na Babiše žalobu

Podnikatelům došla s EET trpělivost. Iniciativa Radostné Česko bez EET podala žalobu na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Cílem je před soudem prokázat, že ministr v řadě tvrzení o elektronické evidenci tržeb mystifikoval veřejnost. Z ČR se podle iniciativy stává „byrokratické peklo“. Na tiskové konferenci to uvedl zakladatel iniciativy Boleslav Buzek. Podle něj je prakticky všechno, co Andrej Babiš nasliboval kolem EET, ve skutečnosti jinak.

ČSSD chce svého kandidáta na prezidenta

Vládní krize posledních týdnů přinesla další zásadní obrat. Z nejvyšších míst sociální demokracie zní, že podpora stávající hlavy státu už nepřipadá v úvahu a že žádná z osobností, které dosud ohlásily kandidaturu, není dost levicová. Strana proto intenzivně uvažuje o vlastním kandidátovi, který by podle šéfa ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky rozbil mocenský pakt Zeman-Babiš. Prohlásil to v rozhovoru pro INFO.CZ.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1