Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité zprávy z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité zprávy z domova, které byste dnes měli vědět

Fotbalová asociace by si měla odhlasovat nové vedení. Ve hře jsou celkem tři kandidáti. Statistici uveřejní nová přesná data o vývoji ekonomiky. Očekává se, že ještě více zrychlila svůj růst. A co dalšího se dnes bude dít?

Fotbalová asociace bude volit nového předsedu

Český fotbal čeká důležitý den. Delegáti valné hromady Fotbalové asociace ČR budou volit nové vedení v době, kdy je dosavadní předseda Miroslav Pelta ve vazbě a spolu s FAČR čelí obvinění z ovlivňování dotačního řízení ministerstva školství. Fotbal i celý český sport se kvůli oddálení vyplácení dotací ocitl v ekonomické krizi. O funkci předsedy se utkají tři kandidáti: Martin Malík, dosavadní šéf STES, obchodní a marketingové firmy FAČR, dále bývalý generální sekretář FAČR a mezinárodní delegát Petr Fousek a Libor Duba, šéf firmy Ondrášovka, která český fotbal dlouhodobě sponzoruje.

Statistici zveřejní data o vývoji ekonomiky

Český statistický úřad zveřejní zpřesněná data o vývoji ekonomiky za první čtvrtletí. Podle prvního odhadu z poloviny května česká ekonomika zrychlila meziroční růst na 2,9 procenta z 1,9 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 1,3 procenta a zrychlil tak z 0,4 procenta na konci loňska. K růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí přispěla podle ČSÚ hlavně zahraniční poptávka podpořená rostoucí spotřebou domácností.

Česko čeká teplý víkend s bouřkami

Sobota i neděle by dle hydrometeorologů měla být poměrně teplá, rtuť teploměru se bude šplhat až k tropické třicítce. Po oba dny ale musí Češi počítat s možností silných bouřek. V sobotu se mohou objevit v západní části republiky, v neděli se přesunou na východ. Začátek následujícího týdne pak bude chladnější. Teploty přes den se budou pohybovat maximálně na 21 stupních.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1