Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 zprávy odjinud: Neukáznění diabetici stojí miliardy

3 zprávy odjinud: Neukáznění diabetici stojí miliardy

Nedodržováním předepsaného režimu připraví diabetici stát téměř o miliardu korun ročně. Čeští učni vyšli neslavně ze srovnání s okolními státy, chybí jim praxe. Bývalý král exekucí Tomáš Vrána se sám dostal do exekuce. Co se děje v Česku?

Diabetici nedodržují pokyny

Pacienti s cukrovkou svým nezodpovědným chováním připraví ročně stát o devět set milionů korun. Z výzkumu, který si nechala vypracovat Diabetická asociace ČR, totiž vyplývá, že téměř polovina cukrovkářů nedodržuje lékařem předepsaný režim. Za posledních dvacet let tak Česká republika podle informací Hospodářských novin mohla přijít o 18 miliard.

Téměř polovina diabetiků nedodržuje pokyny lékaře.Téměř polovina diabetiků nedodržuje pokyny lékaře.autor: Shutterstock

Učni mají málo praxe

Českým učňům chybí praktické zkušenosti, které jsou přitom v budoucím profesním životě základem. Zatímco v Rakousku tráví učni až 80 % času studia v rámci praxe, u českých studentů to je přibližně polovina. V případě budoucích elektrikářů je rozdíl ještě výraznější, upozorňují Hospodářské noviny. Zatímco Rakušan stráví v dílně 5180 hodin, v případě Čecha je to jen asi pětina.

Čeští učni nevyšli dobře z mezinárodního srovnání.Čeští učni nevyšli dobře z mezinárodního srovnání.autor: Shutterstock

Král exekutorů v exekuci

Ucho se utrhlo v případě Tomáše Vrány. Muž, který byl v minulosti známý coby král exekucí, bude teď jedné sám čelit. Návrh na její uvalení podal právník Petr Němec kvůli dluhu ve výši 96 tisíc korun, píše MF Dnes. Vrána si totiž neprávem ponechal odměnu za Němcova klienta, na kterého byla exekuce zpětně zrušena.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1