Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 zprávy odjinud: Rathovi advokáti versus Bradáčová; ptačí chřipka v Evropě; konopí neláká

3 zprávy odjinud: Rathovi advokáti versus Bradáčová; ptačí chřipka v Evropě; konopí neláká
 

Právnící Davida Ratha pilně pracují na tom, jak bývalého politika  „vysekat z průšvihu“. O léčebné konopí není zájem, podnikatelům se ale daří. A ve střední Evropě se šíří nebezpečná ptačí chřipka. Co píše denní tisk? 

Obhajoba Davida Ratha chce zpochybnit Bradáčovou

Zdálo se, že v případu Davida Ratha spěje vše k závěru. Bývalého politika poslal loni v červenci prvoinstanční soud nepravomocně na 8,5 roku do vězení. Letos v říjnu ale rozsudek zrušil pražský vrchní soud. Rathovi advokáti teď hledají způsoby, jak bývalého politika dostat z problémů. Podle informací Lidových novin chce obhajoba označit důkazy v podobě odposlechů či zajištěných peněz při domovních prohlídkách za nezákonné. Právníci se domnívají, že na začátku vyšetřování měl případ spadat pod pražské žalobce a nikoli pod tehdejší ústeckou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. 

David RathDavid Rathautor: Z. Pecák, A. Malachovský, archiv Blesku

Léčebné konopí si lidé raději pěstují doma

Léčení legálním konopím vázne, píše deník Právo. Zájem mezi pacienty např. s roztroušenou sklerózou nebo bolestmi je proti očekávání malý. Měsíčně se jejich počet pohybuje jen kolem 20 až 40. Na vině je především vysoká cena a nutnost elektronického receptu. Pacienti si proto vypomáhají nelegálně samovýrobou. Naopak byznysu s konopím se v Česku daří. Slušně vydělávají firmy, které nabízejí především kosmetiku. Konopí se prosazuje také při výrobě potravin, např. olejů a sýrů. Odborníci ale upozorňují, že na rozdíl od léčebného konopí, kde je garantovaná kvalita složení, kvalitu kosmetických přípravků nikdo nehlídá.

aaautor: naturhouse.cz

Ptačí chřipka v okolních státech děsí drůbežáře

Do střední Evropy se vrací ptačí chřipka, píše MF Dnes. Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda každý den přibývá informace, že se objevilo nové ohnisko nákazy. Všechny okolní státy kromě Slovenska už výskyt nebezpečné varianty H5N8 zaznamenaly. Německo už muselo zlikvidovat desítky tisíc slepic v chovech, kde se nákaza potvrdila. Pro drůbežáře by výskyt nákazy znamenal ekonomické škody. 

Ilustrační fotoIlustrační fotoautor: Profimedia.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1