Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

30 milionů na migraci. O penězích rozhodne vláda

30 milionů na migraci. O penězích rozhodne vláda

České ministerstvo vnitra chce kvůli řešení migrační krize poslat dar 20 milionů korun do Bulharska a dalších deset milionů do Jordánska. Na pondělním jednání o to bude rozhodovat vláda.

České peníze by v Bulharsku měly pokrýt náklady na nákup vybavení a aut pro pohraniční policii či vybudování objektu pro policisty u hranic se Srbskem. Část peněz by měly jít také na rekonstrukci registračního a přijímacího střediska v Harmanli. "Půjde především o úpravy spojené s potřebami dětí a zranitelných skupin osob," stojí v překládací zprávě pro vládu.

Česká vláda posílá na řešení uprchlické krize peníze i dalším zemím, které jsou na balkánské trase. Letos například získala Makedonie 20 milionů, Řecko pět milionů a 2,5 milionu korun šlo přijímacím a tranzitním centrům na balkánské migrační trase. Dalších 20 milionů korun by mělo získat Srbsko.

Jordánská vláda chce tuzemské peníze využít na efektivnější zvládání migrační vlny ze Sýrie a integraci Syřanů, kteří na jordánském území zůstávají dlouhodobě. Také do zemí Blízkého východu Česko posílá finanční dary pravidelně. Letos šlo například 40 milionů korun na rekonstrukci uprchlického tábora Azrak v Jordánsku, poloviční částka šla na rozvoj uprchlického tábora Kawergosk v Iráku, pět milionů korun získalo Turecko.

Peníze do balkánských i blízkovýchodních států putují z programu na pomoc uprchlíkům a státům trpícím silnými migračními tlaky. Program vláda schválila v loňském roce. Letos v něm je připraveno 150 milionů korun, zahraniční země zatím získaly 92,5 milionu korun.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1