Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

30 nových případů za necelý týden. Na severu Čech se rychle šíří žloutenka, bude tam měsíce

30 nových případů za necelý týden. Na severu Čech se rychle šíří žloutenka, bude tam měsíce

Epidemii žloutenky typu A se v Ústí nad Labem nedaří zastavit. Za posledních šest dnů evidují hygienici 30 dalších případů. Takzvanou nemocí špinavých rukou už onemocnělo 267 lidí, řekl dnes ČTK epidemiolog Krajské hygienické stanice Josef Trmal. Nemoc se objevuje už téměř v celém městě.

Z 30 nových případů je 13 dospělých, 12 školáků a pět dětí předškolního věku. Nemoc se dál šíří mimo původní ohniska. „Není to jen lokalita Mojžíř, ale i centrum, Klíše, Neštěmice a Všebořice. Zarážející je vysoký počet dospělých," uvedl Trmal. Situace se podle jeho názoru v nejbližší době nezlepší. "Bude to trvat řádově měsíc dva," doplnil epidemiolog.

Hygienici dnes odebrali stěry z nákupních vozíků v supermarketech ve městě. Už ve středu udělali stěry i ve vozech městské hromadné dopravy. Výsledky budou mít do týdne. „Buď nám to potvrdí, že jsou tam fekální bakterie. To už by byl signál k tomu, aby se mohla dezinfekce zlepšit. Nebo ukáže, jako v případě hypermarketu Globus, který tato opatření provádí, zda je to dostatečně účinné," řekl Trmal.

Hygienici pokračují v očkování kolektivů, v nichž se žloutenka objevila. Jde především o mateřské a základní školy. V posledních týdnech už aplikovali tisícovku vakcín.

Ojediněle se podle Trmala šíří nemoc mimo město. „Zcela sporadické případy se objevily v Krupce," uvedl. Podle neziskových organizací jde o lidi, kteří se přistěhovali z ústeckého sídliště Mojžíř. Právě migrace je podle lékařů jedním z důvodů, proč počet nemocných ve městě roste. „Na tuto situaci se připravujeme desítky let, protože sever se stal územím, kam se stěhují sociálně slabí. Dříve, když byly ve městě jedna dvě rodiny, to bylo možné daleko lépe uhlídat než dnes celé paneláky, ubytovny a podobně," dodal Trmal.

Mimořádná opatření už zavedl ústecký dopravní podnik. Každý třetí den úklidová firma dezinfikuje madla a sedačky v trolejbusech a autobusech. Radnice už uvolnila zhruba 300.000 korun pro svoje příspěvkové organizace na nákup dezinfekčních prostředků. Příspěvek dostaly školy, školky i domovy pro seniory.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link