Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3x odjinud: Lepší ochrana před věřiteli, Praha dělá nákupy, lékaři podvádějí pojišťovny

3x odjinud: Lepší ochrana před věřiteli, Praha dělá nákupy, lékaři podvádějí pojišťovny

Ve snaze poskytnout lepší péči musí lékaři podvádět pojišťovny. Evropská komise žádá, aby měli podnikatelé větší ochranu před věřiteli a Praha nakupuje klíčové firmy. Co píše denní tisk?

Podnikatelé, kteří se dostali do finančních potíží, budou mít možná větší ochranu před věřiteli. Evropská komise navrhuje, aby země přijaly společná pravidla pro insolvenční politiku. Soudy by tak mohly chránit firmy před požadavky věřitelů až 4 měsíce. Návrh předkládá česká eurokomisařka Věra Jourová, píšou Hospodářské noviny.

Věra JourováVěra Jourováautor: E15

Lékaři jsou nuceni podvádět. Ústavní soud v roce 2013 zakázal příplatek za nadstandardní péči a lékaři toto nařízení obcházejí. Příkladem jsou operace šedého zákalu. Pojišťovna celý zákrok uhradí jen v případě, že se nemocní lidé spokojí jen se základní čočkou. Pokud chtějí lepší, nestačí jen doplatit rozdíl v ceně. Pacienti musí zaplatit celý zákrok, píše MF Dnes. Lékaři obelhávají pojišťovny. Šetří tím lidem peníze a poskytují lepší zdravotní péči.

Operace (Ilustrační foto)Operace (Ilustrační foto)autor: scom

Praha chystá velké nákupy. Město chce plně ovládnout firmy, které jsou pro chod metropole klíčové. Jedná se o dodávky vody, elektřiny nebo svoz odpadu. Všechny městské společnosti sdruží v jedné velké firmě, píšou Hospodářské noviny.

Pražské výhledy - poznáte odkud je Praha krásně vidět?Pražské výhledy - poznáte odkud je Praha krásně vidět?autor: David Malík

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1