5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Soud začne projednávat další kauzu Jany Nečasové, dostane se k tzv. poslaneckým trafikám. Obžalobě z podplácení poslanců čelí i expremiér Petr Nečas. V Bruselu startuje summit EU, který se bude zabývat migrací i brexitem. A Evropský parlament bude řešit vízové záležitosti. Co byste dnes měli sledovat?

Kauza kolem Jany Nečasové znovu u soudu

Obvodní soud pro Prahu 1 začne projednávat další kauzu Jany Nečasové. Týká se tzv. poslaneckých trafik a mezi obžalovanými je také bývalý premiér Petr Nečas nebo někdejší vysoce postavený státní úředník Roman Boček. Těm hrozí až šest let vězení. Nečasovou žalobci viní ještě z krácení daní z luxusních darů. Za to ji hrozí až osm let vězení.

Sýrie, Ukrajina, brexit. Začíná summit EU

V Bruselu začíná summit lídrů zemí Evropské unie. Diskutovat budou o migraci a vztazích s Tureckem či africkými státy, posilování evropské bezpečnosti nebo o spolupráci s NATO. Proberou také záruky, které by měly odblokovat ratifikaci asociační dohody s Ukrajinou, kterou brzdí Nizozemsko. Zabývat se budou i děním v Sýrii. Večer se už bez zástupců Velké Británie sejdou k večeři, na níž mají stvrdit společný postup při jednání o brexitu.

Evropský parlament probere znovuzavedení víz

Poslanci Evropského parlamentu budou hlasovat o mechanismu, který umožní rychlejší a jednodušší znovuzavedení vízové povinnosti pro občany třetích zemí. Právě tyto brzdy byly podmínkou několika států k souhlasu s bezvízovým stykem s Ukrajinou a Gruzií. Pokud by výrazně narostl počet migrantů z některé ze třetích zemí, počet neodůvodněných žádostí o azyl nebo pokud by země nespolupracovala při navracení svých občanů do vlasti, mohly by státy EU snadněji vízovou povinnost obnovit.

Zastupitelé projednají metro D

Magistrátní výbor pro dopravu bude znovu jednat o stavbě čtvrté linky pražského metra. Změnu územního plánu na stavbu trasy D zrušil soud. Pražští zastupitelé proberou i koupi vršovického fotbalového stadionu Ďolíček. Respektive návrh budoucí nájemní smlouvy s fotbalovým klubem Bohemians 1905 na sousední pozemek, kde Praha 10 provozuje parkoviště.

Akademie věd volí předsedu

Akademie věd ČR si zvolí nového předsedu, který ji povede v následujících čtyřech letech. Jedinou kandidátkou je jednašedesátiletá biochemička Eva Zažímalová. Ta má podporu většiny z 54 ústavů akademie. Rozhodnutí musí ještě schválit vláda a podepsat prezident. Funkce by se Zažímalová případně ujala na jaře příštího roku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud