Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Sobotka zhodnotí práci svého kabinetu, Evropská komise bude jednat o dění v Polsku a navrhne pilotní projekt na přenesení daňové povinnosti u DPH, takzvaný reverse charge. Podívejte se, jaké zprávy byste dnes měli sledovat.

Pokračuje vyšetřování berlínského útoku

Po propuštění původně podezřelého z teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně německá policie pátrá dál. Obyvatelé Berlína mají být podle policistů ostražití. Pachatel teroristického činu je totiž stále na svobodě a pravděpodobně ozbrojený. 23letého Pákistánce, který byl původně označován za útočníka, policie propustila včera večer kvůli nedostatku důkazů. K útoku se mezitím přihlásil Islámský stát. 

Sobotka bude bilancovat práci svého kabinetu

Premiér Bohuslav Sobotka zhodnotí práci vlády ČSSD, ANO a lidovců za letošní rok. Představí také priority kabinetu na rok nadcházející. Vláda by se podle Sobotky měla zaměřit především na zrychlení hospodářského růstu, prosazení novely stavebního zákona, řešení situace samoživitelek a prosadit zákon o neziskových nemocnicích. Předseda vlády se chce také zabývat nedostatkem pracovních sil na trhu práce.

Evropská komise bude řešit dění v Polsku

Evropská komise se bude kvůli obavám o stav právního státu zabývat situací v Polsku. Komisaři mají jednat hlavně o dlouhodobém sporu o Ústavní soud a také o situaci v dolní komoře parlamentu, kde v posledních dnech došlo k několika sporným hlasováním. Komise také navrhne pilotní projekt přenesení daňové povinnosti u DPH. O reverse charge, tedy mechanismus, který má bojovat proti daňovým únikům, dlouhodobě usiluje Česká republika v čele s ministrem financí Andrejem Babišem. Základem nového systému je přesun povinnosti platit DPH z dodavatele na odběratele. Komise má rovněž představit nová opatření k posílení boje proti financování terorismu.

Výbuch na mexickém tržišti se zábavní pyrotechnikou zabil 29 lidí

Výbuch srovnal se zemí stánky v okruhu desítek metrů a poškodil okolní budovy. 29 lidí nepřežilo a dalších 72 včetně deseti dětí bylo zraněno. Někteří z nich jsou především kvůli rozsáhlým popáleninám v kritickém stavu. Úřady vyzvaly obyvatele mexické metropole, aby se z důvodu dalších možných explozí drželi dál od centra výbuchu.

Výbuch zlikvidoval tržnici v Mexico CityVýbuch zlikvidoval tržnici v Mexico Cityautor: EPA

Je první zimní den

Před polednem začne astronomická zima. Noc na čtvrtek tak bude nejdelší v roce. Po dnešním zimním slunovratu až do toho letního se budou noci krátit a dny prodlužovat. Podle předpovědi se mají teploty prvních zimních dnů pohybovat slabě nad nulou, v novém roce by se pak mělo mírně ochladit.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1