Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Na tradiční novoroční oběd v Lánech se dnes sejdou prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka s partnerkami Ivanou a Olgou. Řidič srazil v britském Oldhamu dvě Češky, jedna z dívek zraněním podlehla. Rok 2016 byl jedním z nejbezpečnějších v historii letecké dopravy. Co by vám dnes ještě nemělo uniknout?

Novoroční oběd

Na tradiční oběd u příležitosti začátku nového roku se dnes v Lánech sejdou prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou a premiér Bohuslav Sobotka s chotí Olgou. Očekává se, že budou mluvit hlavně o politice. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nastínil, že bude nejspíš řeč o hodnocení uplynulého roku, o tom nadcházejícím a rovněž pak o volbách do Poslanecké sněmovny a prezidentského úřadu. Oběd začne ve 13:00 a trvat bude asi dvě hodiny.

Vyšetřování v Istanbulu

V Turecku pokračuje vyšetřování novoročního teroristického útoku na diskotéku Reina v Istanbulu, kde zemřelo po střelbě 39 lidí a dalších několik desítek jich bylo zraněno. Podle nejnovějších informací agentury Anadolu s odvoláním na anonymní zdroj z ministerstva spravedlnosti je mezi oběťmi jedenáct Turků a jedna osoba s turecko-belgickým občanstvím. Sedm osob pochází ze Saúdské Arábie, po třech z Libanonu a Iráku. Mezi mrtvými jsou rovněž občané Izraele, Tuniska, Maroka, Indie, Jordánska, Kuvajtu, Kanady, Sýrie a Ruska. Ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byl Čech. Neznámý střelec je stále na útěku.

Bezpečné létání

Rok 2016 byl jedním z nejbezpečnějších v historii civilní letecké dopravy, jak uvedly organizace JACDEC a ASN monitorující leteckou bezpečnost. Zatímco první zmiňovaná uvádí 321 obětí, druhá napočítala 325. Ani v jednom souhrnu nefiguruje nehoda letadla s Alexandrovci, jelikož se jednalo o vojenský, nikoliv civilní stroj. Od sedmdesátých let se bezpečnost letecké dopravy zvedla téměř padesátkrát.

Zatýkání kvůli tragické nehodě Češek v Británii

Britská policie zatkla v souvislosti s tragickou víkendovou nehodou, při které v Oldhamu na severozápadě Anglie zemřela mladá Češka, pět lidí. Podezírá je z toho, že jí způsobili smrt nebezpečnou jízdou, pak z místa odjeli. Mladší sestřenice oběti v místní nemocnici stále bojuje o život. Česká rodina, která byla neštěstím postižena, žije v Anglii nedaleko místa nehody už osm let.

Začíná Rallye Dakar

V paraguayském Asuncionu dnes začíná 39. ročník nejslavnější rallye světa. Na start Rallye Dakar se tentokrát postaví 24 Čechů, mezi nimi šest motocyklistů, tři jezdci na čtyřkolkách, automobilista Martin Prokop a čtyři posádky kamionů. Další dva Češi pomohou dotvořit posádku zahraničním kamionům. Do neděle 15. ledna, kdy závod končí, absolvují účastníci téměř devět tisíc kilometrů, často v horském terénu s vysokou nadmořskou výškou.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1