5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Jak za loňský rok hospodařil stát, oznámí Andrej Babiš. V Iráku pokračují masakry i boje o dobytí islamisty ovládaného města Mosul. Spojeným státům hrozí tornáda a v Česku řidiči bojují se sněhovou pokrývkou. Hitem pultů německých knihkupectví byl loni Hitlerův Mein Kampf. Co ještě by vám dnes nemělo uniknout?

Hospodaření státu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odpoledne oznámí výsledky státního rozpočtu za loňský rok. Jak sám tvrdil, podle něj stát loni hospodařil s nejlepším výsledkem za posledních 20 let. Přes schválený schodek ve výši 70 miliard měl stát na konci listopadu přebytek 55,5 miliard korun. Babiš výsledek přisuzuje například lepšímu výběru daní. Ekonomové ale upozorňují, že za tím je rovněž pokles investic a efekt, který měly příjmy z evropských fondů.

Dobývání Mosulu

V Iráku pokračuje ofenziva s cílem dobýt město Mosul zpět z rukou islamistů. Město Sámarra ve středním Iráku zažilo během pondělka hned dva krvavé útoky. Ozbrojenci se sebevražednými vestami v pondělí zaútočili na dvě policejní stanice, kde zabili nejméně sedm policistů. Při pumovém atentátu v Bagdádu na šíitskou čtvrť Sadr zemřelo nejméně 35 lidí.

Bouře zabíjela

Jihovýchod Spojených států zasáhly prudké bouře a silný vítr. Extrémní počasí nepřežili už čtyři lidé. Desetitisíce obyvatel jsou bez dodávek elektrického proudu. Meteorologové varují před tornády, která mohou vznikat od Louisiany po Floridu.

Mein Kampf v Německu bestsellerem

Za uplynulý rok prodali knihkupci celkem 85 tisíc výtisků komentovaného vydání knihy nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf. Kniha vyšla v zemi před rokem s kritickými poznámkami historiků odkazujícími na nacistické zločiny a jejich souvislost s textem. Během loňského jara se kniha vyšplhala dokonce na první příčku nejlépe prodávaných knih v Německu.

Česko pod sněhem

Česko zasáhlo silné sněžení. Některé silnice jsou neprůjezdné, v horách se očekává přes čtvrt metru nového sněhu. Silničáři už kvůli němu uzavřeli některé silnice. Teploty budou do konce týdne ještě klesat. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud