5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Česko zasáhlo silné sněžení, které na mnoha místech komplikuje dopravu. Soud rozhodne o dovoláních v kauze Promopro, turecký parlament prodloužil výjimečný stav o další tři měsíce a na Filipínách uteklo po přepadení věznice na 160 jejích chovanců.

Česko zavalil sníh

Řidičům od rána komplikuje dopravu sníh, silný vítr a na mnoha místech také ledovka. Například v Libereckém kraji v noci napadlo až 50 centimetrů sněhu. Kvůli silnému větru zde hrozí tvorba sněhových jazyků. Podobná situace je také v Hradci králové nebo na Vysočině. Rozbředlý sníh zase trápí řidiče na Šumpersku. Podobná situace jako v Česku panuje také v sousedním Polsku, Německu i Rakousku. Na konci týdne sněžení vystřídají arktické mrazy, kdy ranní teploty můžou spadnout až k minus 20 stupňům.

Turecko prodlužuje výjimečný stav

Turecký parlament schválil prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce. Vyhlášen byl v polovině loňského roku jako reakce na pokus o vojenský puč. Důvodem je podle prohlášení vlády nutnost získat víc času na vymýcení „vlivu nepřátel“ uvnitř tureckých institucí. Postup tamních úřadů v rámci výjimečného stavu vyvolal kritiku zemí EU, podle kterých se v Turecku porušují lidská práva. V rámci rozsáhlých čistek dostalo výpověď přes 100 tisíc státních zaměstnanců, z nichž někteří skončili ve vězení. Represe dopadly také na novináře nebo učitele. Výjimečný stav, který už byl jednou prodloužen, měl skončit 19. ledna 2017.

Kauza Promopro u odvolacího soudu

Odvoláními podanými v kauze Promopro se dnes bude zabývat pražský vrchní soud. Kauza se týká zakázky na zajištění audiovizuální techniky během českého předsednictví EU. Firma Promopro v roce 2008 získala státní zakázku bez výběrového řízení a její jednatel pak měl vládě předkládat faktury i za služby, které neměly se zajištěním konferencí během předsednictví nic společného. Za podvod či praní špinavých peněz poslal nepravomocný rozsudek osm podnikatelů za mříže, tři státní úředníci byli naopak zproštěni obžaloby. Proti tomuto verdiktu se odvolali jak podnikatelé i státní zástupce, který požaduje potrestání i trojce lidí z Úřadu vlády.

160 vězňů na svobodě

Islamisté přepadli filipínskou věznici a umožnili útěk téměř 160 vězňů. Přestřelka mezi dozorci a stovkou extremistů, kteří chtěli osvobodit své věrné, trvala asi dvě hodiny. Zemřel při ní jeden člen ochranky a pět vězňů. Útočníky byli podle filipínské policie členové radikální skupiny, kteří se odtrhli od povstalecké skupiny Fronta národního osvobození Morů. Policii se podařilo vrátit za mříže jen šest z celkových 158 vězňů.

Na Fidži udeřilo zemětřesení

Sílu 7,2 stupně mělo zemětřesení, které zasáhlo oblast Tichého oceánu nedaleko souostroví Fidži. Tamní úřady vydaly pro některé oblasti varování před přívalovou vlnou tsunami. Po několika hodinách ale poplach odvolaly. Epicentrum zemětřesení leželo asi 283 kilometrů od metropole Suva. Souostroví Fidži se nachází v seizmicky aktivní oblasti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud