5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Česko si připomene výročí vzniku Charty 77. Opoziční hnutí, které výrazně přispělo k pádu komunistické totality, se zformovalo před 40 lety. Donalda Trumpa čeká schůzka se šéfy tajných služeb ohledně ruských zásahů do voleb. Český statistický úřad zveřejní data o vývoji ekonomiky. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Výročí Charty 77

Před 40 lety vznikla Charta 77. Charta byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku. Inspirovala také podobné aktivity v dalších zemích. Impulzem pro vznik Charty bylo zveřejnění Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, k němuž se komunistický režim sice připojil, ve skutečnosti však zásady dokumentů nedodržoval.

Trumpova schůzka s šéfy tajných služeb

Zvolený americký prezident Donald Trump se setká se vedoucími představiteli tajných služeb. Řešit s nimi bude údajné zasahování Ruska do loňských prezidentských voleb. Zatímco Trump roli Rusů marginalizuje, současný prezident Barack Obama jí přikládá zásadní roli. Podle šéfů tajných služeb pak Rusko disponuje vyspělými útočnými počítačovými programy.

Vývoj ekonomiky

Český statistický úřad bude publikovat data ohledně vývoje české ekonomiky. Oznámí, jak se v listopadu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. Zároveň také zveřejní třetí odhad vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí loňského roku. Analytici očekávají, že navzdory meziročnímu zpomalení ve třetím čtvrtletí ekonomika stoupne za celý rok 2016 zhruba o 2,5 procenta.

Zákon o hospicích

Ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík z ČSSD se sejde se zástupci Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. Budou spolu jednat o zákonu, který by tento typ péče o umírající upravoval. Předseda asociace Robert Huneš chce ministrovi i jeho náměstkům předložit mimo jiné podklady pro tento zákon. Zakládání hospiců podporuje i prezident Miloš Zeman.

Sněhová kalamita

I v pátek v noci způsoboval sníh problémy na českých silnicích. Sněhové jazyky komplikují dopravu například ve Zlínském kraji nebo na Vysočině. Český hydrometeorologický ústav ponechal výstrahu před závějemi a právě sněhovými jazyky pro třináct krajů. Neplatí akorát v Praze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud