Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Česko si připomene výročí vzniku Charty 77. Opoziční hnutí, které výrazně přispělo k pádu komunistické totality, se zformovalo před 40 lety. Donalda Trumpa čeká schůzka se šéfy tajných služeb ohledně ruských zásahů do voleb. Český statistický úřad zveřejní data o vývoji ekonomiky. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Výročí Charty 77

Před 40 lety vznikla Charta 77. Charta byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku. Inspirovala také podobné aktivity v dalších zemích. Impulzem pro vznik Charty bylo zveřejnění Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, k němuž se komunistický režim sice připojil, ve skutečnosti však zásady dokumentů nedodržoval.

Trumpova schůzka s šéfy tajných služeb

Zvolený americký prezident Donald Trump se setká se vedoucími představiteli tajných služeb. Řešit s nimi bude údajné zasahování Ruska do loňských prezidentských voleb. Zatímco Trump roli Rusů marginalizuje, současný prezident Barack Obama jí přikládá zásadní roli. Podle šéfů tajných služeb pak Rusko disponuje vyspělými útočnými počítačovými programy.

Vývoj ekonomiky

Český statistický úřad bude publikovat data ohledně vývoje české ekonomiky. Oznámí, jak se v listopadu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. Zároveň také zveřejní třetí odhad vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí loňského roku. Analytici očekávají, že navzdory meziročnímu zpomalení ve třetím čtvrtletí ekonomika stoupne za celý rok 2016 zhruba o 2,5 procenta.

Zákon o hospicích

Ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík z ČSSD se sejde se zástupci Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. Budou spolu jednat o zákonu, který by tento typ péče o umírající upravoval. Předseda asociace Robert Huneš chce ministrovi i jeho náměstkům předložit mimo jiné podklady pro tento zákon. Zakládání hospiců podporuje i prezident Miloš Zeman.

Sněhová kalamita

I v pátek v noci způsoboval sníh problémy na českých silnicích. Sněhové jazyky komplikují dopravu například ve Zlínském kraji nebo na Vysočině. Český hydrometeorologický ústav ponechal výstrahu před závějemi a právě sněhovými jazyky pro třináct krajů. Neplatí akorát v Praze.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1