Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Šéfem poradců Bílého domu má být Trumpův zeť Jared Kushner, soud ve Štrasburku rozhodne, jestli mají muslimky právo nechodit na plavání naráz se spolužáky. „Lex Babiš“ se vrací do sněmovny, která by měla přehlasovat prezidentské veto předlohy, a nad Janou Nečasovou a Ivo Rittigem by měl padnout rozsudek. Co je dobré dnes sledovat?

Lex Babiš znovu na stole

Poslanci budou znovu rozhodovat o tzv. lex Babiš, tedy zákonu o střetu zájmů, který vetoval prezident Miloš Zeman. Novela má omezit podnikání členů vlády a dalších vysokých funkcionářů. Nejcitelněji by dopadla na vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který ji dříve označoval za účelově namířenou proti jeho osobě. Očekává se, že poslanci prezidentovo veto přehlasují. Babiš už dříve prohlásil, že se v takovém případě vzdá svého Agrofertu.

Muslimky nechtějí do bazénu s chlapci

Evropský soud pro lidská práva má rozhodnout, zda muslimské dívky mají právo neúčastnit se školních kurzů plavání společně s chlapci. Žalobu podali rodiče jedenáctileté žačky, podle kterých je povinnost plavat společně s chlapci v rozporu s islámem. I přes celotělové plavky jsou prý nežádoucím způsobem vidět křivky těla. Německý ústavní soud v Karlsruhe už loni žalobu rodiny zamítl.

Trumpova rodina obsazuje Bílý dům

Vrchním poradcem Bílého domu pod vedením budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa se nejspíš stane jeho zeť Jared Kushner. O tom, že manžel Trumpovy dcery Ivanky získá v jeho úřadu funkci, se spekulovalo, konkrétní pozice ale známá nebyla. Kushner musí opustit své podnikání a nebude prý zasahovat ani do podnikatelských aktivit své ženy.

Rozsudek v kauze Rittig a Nečasová

Nad Janou Nečasovou i Ivo Rittigem by dnes mohl padnout verdikt. U pražského městského soudu zazní závěrečné řeči v kauze údajného vyzrazení tajných informací z BIS. Lobbista Rittig a exporadce ministra zemědělství Tomáš Jindra podle obžaloby navedli bývalou šéfku premiérova kabinetu, aby vyzradila obsah tajné zprávy, kterou měl tehdejší ministerský předseda Petr Nečas k dispozici. Obvinění to odmítají. Nečasové hrozí až osm let za mřížemi, Rittig i Jindra mohou dostat tři roky.

Breivik si stěžuje na nelidské zacházení

Vězněný terorista Anders Breivik stane opět před soudem. Znovu se bude řešit jeho stížnost na údajně nelidské zacházení ve věznici. Soud loni uznal porušení jeho práv zejména kvůli jeho věznění v samovazbě, neuznal ale jeho námitky na přísnou kontrolu korespondence. Obě strany se v dubnu odvolaly.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1