Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Rusko má údajně kompromitující materiály na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Poslanci budou znovu jednat o zákoně o střetu zájmů, který vetoval prezident Zeman. A v Norsku pokračuje soud s vrahem Breivikem, který si stěžuje na špatné podmínky svého věznění. Co dnes sledovat?

Rusko má prý choulostivé materiály na Trumpa

Ruské tajné služby zřejmě disponují kompromitujícími materiály na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvedla to stanice CNN s odvoláním na tajnou zprávu, kterou minulý týden obdržel jak současný šéf Bílého domu Barack Obama, tak Trump, který ho v úřadu vystřídá příští týden v pátek. Rusům se prý podařilo budoucího šéfa Bílého domu natočit při perverzních sexuálních praktikách. Trump to na twitteru označil za hon na čarodějnice a dnes ho čeká první oficiální tisková konference po jeho zvolení prezidentem.

 

Lex Babiš znovu ve sněmovně

Poslanecká sněmovna by dnes měla znovu projednávat „lex Babiš“. Zákon o střetu zájmů vetoval v loňském prosinci prezident Miloš Zeman. Dle návrhu by členové vlády nesměli například vlastnit média, jejich firmy by pak měly přijít o možnost čerpat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky. Ministr financí Andrej Babiš, který vlastní skupinu Agrofert a zákon by se ho bezprostředně týkal, slíbil, že vlastnictví svých firem vyřeší do konce ledna.

Dnes vyjede 100miliontá EET účtenka

Ministerstvo financí dnes očekává vydání 100milionté účtenky v systému elektronické evidence tržeb (EET). Poslanci by v nejbližších dnech měli hlasovat o vládním daňovém balíčku, který by se mohl týkat i výjimek z EET. Ještě před jednáním sněmovny by o navržených změnách měla jednat vládní koalice. ANO od nich zřejmě po dohodě s ČSSD ustoupí. Ministr financí Andrej Babiš doufá, že kvůli neshodě na EET nepadne celý daňový balíček, jehož součástí úpravy jsou.

 

Pokračuje soud s norským teroristou Breivikem

V Norsku dnes pokračuje odvolací soud s teroristou Andersem Breivikem, který si stěžuje, že Norsko porušuje některá jeho práva. Soud mu dal loni za pravdu zejména kvůli jeho izolaci od ostatních vězňů. Soud poslal Breivika na 21 let do vězení potom, co v roce 2011 nechal ve vládní čtvrti v Oslu vybuchnout bombu, která usmrtila osm lidí. Následně na ostrově Utoya postřílel 69 účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže. Nejznámější norský terorista se cítí být nevinen.

Do Česka přijede Savčenková

Českou republiku dnes navštíví ukrajinská politička Nadija Savčenková. Přijíždí na pozvání europoslance Pavla Svobody a v Knihovně Václava Havla se setká se zástupci nevládních organizací. Do povědomí se dostala především během války na Ukrajině, když ji v roce 2014 proruští ozbrojenci předali Rusku, kde byla obviněna ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů. Na protest proti svému věznění držela Savčenková hladovku. V květnu 2016 ji propustili výměnou za dva ruské vojáky a odletěla zpět na Ukrajinu.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek