Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Počasí v Česku komplikuje dopravu, Mexiko se bouří proti zdi a norský soud vyslechne argumenty teroristy Breivika, který si ve vězení stěžuje na nelidské zacházení. Jaké další zprávy by vám neměly uniknout? 

Sníh komplikuje dopravu

Na Vysočině v noci napadlo až 15 centimetrů nového sněhu, na vedlejších silnicích se proto tvoří sněhové jazyky. Autobus ráno havaroval u obce Středokluky u Prahy, jedna žena nepřežila a sedm dalších lidí se lehce zranilo. Meteorologové varovali před tvorbou ledovky a na dnešek hlásí oblačno a sněhové přeháňky, které budou večer na většině území Česka. V nejnižších polohách můžou být smíšené.

Závěrečná zpráva vyšetřovací komise k reformě policie

Ve sněmovně se po víc než měsíční přestávce sejdou členové vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie. Poslanci budou jednat o závěrečné zprávě, na jejíž vypracování mají čas do konce ledna. Závěrečná zpráva zazní na jednání sněmovny a bude veřejná. Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývá podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Kauza Breivik

Třetím dnem pokračuje odvolací řízení s norským teroristou Andersem Breivikem, který si stěžuje na nelidské zacházení. Soud má rozhodnout, zda norské úřady porušují jeho práva, když je ve vězení držen v samovazbě a vězeňská služba mu kontroluje korespondenci. Loni v dubnu dal soud atentátníkovi částečně zapravdu. Během prvních dvou dnů nynějšího řízení státní zástupce varoval, že vězeň je radikálnější než dřív a mohl by mezi ostatní chovance šířit svou ideologii. Dnes si má soud vyslechnout přímo Breivika.

Mexiko za zeď nezaplatí

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto prohlásil, že za protiimigrační zeď postavenou Spojenými státy nezaplatí. Reagoval tak na slova Donalda Trumpa, který dlouhodobě prohlašuje, že Mexiko uhradí náklady spojené s výstavbou zdi na společných hranicích. Ve středu svou ideu zopakoval. „Je zřejmé, že s příští americkou vládou máme nějaké rozpory, například ohledně zdi, za kterou Mexiko samozřejmě nezaplatí,“ uvedl na setkání se zahraničními diplomaty prezident Nieto. Trump chce o stavbě začít jednat hned po nástupu do funkce 20. ledna.

Savčenková v Česku

Ukrajinská poslankyně a bývalá důstojnice letectva Nadija Savčenková se v paláci Lucerna setká s novináři. Do Prahy přijela na pozvání europoslance za KDU-ČSL Pavla Svobody. Savčenková bojovala proti proruským separatistům, později se ale stala předmětem ukrajinsko-ruského sporu a v Rusku byla dlouho vězněna. Moskva ji pak s Kyjevem vyměnila za dva ruské vojáky. Dnes její osoba vyvolává protichůdné reakce. Savčenková v Česku tráví tři dny, včera poděkovala nevládním organizacím za podporu v době jejího věznění.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek